Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lintujärjestö: Myrsky tuhoaa uhanalaisten lintujen pesintöjä Perämerellä

Kahlaajatutkija veden alle jääneellä kahlaajien pesimäniityllä Lumijoen Pitkällänokalla, Liminganlahdella. Tällä alueella pesii noin puolet Suomen kuudestakymmenestä eteläsuosirriparista. Kuva: Clemens Küpper.
Kahlaajatutkija veden alle jääneellä kahlaajien pesimäniityllä Lumijoen Pitkällänokalla, Liminganlahdella. Tällä alueella pesii noin puolet Suomen kuudestakymmenestä eteläsuosirriparista. Kuva: Clemens Küpper.
Julkaistu 31.05.2019 18:43

MTV UUTISET

Perämerellä parhaillaan riehuva myrsky on osoittautumassa tuhoisaksi monille rannoilla pesiville linnuille.

Lintujen suojelujärjestön Birdlifen mukaan yli metrin keskiarvon yläpuolelle noussut merivesi tulee tuhoamaan esimerkiksi erittäin uhanalaisen etelänsuosirrin pesinnät lähes täydellisesti.

Etelänsuosirrin kanta on juuri saatu hienoiseen kasvuun aktiivisten hoitotoimien ansiosta, mutta myrskytuhojen yleistyminen uhkaa Birdlifen mukaan tehdä työn tyhjäksi.

– Vuonna 1994 alkaneiden kahlaajatutkimusten aikana myrskytulva on tuhonnut pesintöjä aiemmin vuosina 2009 ja 2015. Vaikka yksittäistä sääilmiötä ei voi laittaa ilmastonmuutoksen syyksi, on kriittisimpään pesimäaikaan osuvien myrskytulvien yleistyminen huolestuttavaa, tutkija Kari Koivula Oulun yliopistosta toteaa Birdlifen tiedotteessa.

– Yksittäisen pesinnän nollavuoden etelänsuosirri vielä kestää, mutta usein toistuessaan ne vääjäämättä kääntävät kannan laskuun.

Kahlaajatutkija veden alle jääneellä kahlaajien pesimäniityllä Lumijoen Pitkällänokalla, Liminganlahdella. Tällä alueella pesii noin puolet Suomen kuudestakymmenestä eteläsuosirriparista. Kuva: Clemens Küpper.
Kahlaajatutkija veden alle jääneellä kahlaajien pesimäniityllä Lumijoen Pitkällänokalla, Liminganlahdella. Tällä alueella pesii noin puolet Suomen kuudestakymmenestä eteläsuosirriparista. Kuva: Clemens Küpper.

Veden alle jäänyttä kahlaajien pesimäniittyä Lumijoen Pitkällänokalla, Liminganlahdella.Veden alle jäänyttä kahlaajien pesimäniittyä Lumijoen Pitkällänokalla, Liminganlahdella. Kuva: Clemens Küpper.

Monilla kahlaajilla ja vesilinnuilla meneillään pesintä

Myös monilla muilla Perämeren rantaniityllä pesivillä kahlaajilla ja vesilinnuilla on juuri nyt haudontavaihe menossa. Mikäli vesi nousee niiden pesille, mitään ei ole tehtävissä. Joillakin varhain pesivillä lajeilla, esimerkiksi töyhtöhyypillä ja merihanhilla, poikaset ovat jo kuoriutuneet ja ne säästyvät pahimmalta tuholta.

Jotkin lajit, kuten tukkasotka, voivat tehdä uusintapesueen. Sen onnistumistodennäköisyys ja koko on kuitenkin aina ensipesuetta pienempi. Useimmat kahlaajat eivät enää ehdi pesiä uudelleen vaan lähtevät syysmuutolle.

Myrskytulvan alle jäänyt suokukon pesä.Myrskytulvan alle jäänyt suokukon pesä. Kuva: Clemens Küpper.

Suomen tärkeimmät lintukosteikot, kuten Liminganlahti sekä Hailuodon ja Siikajoen lintuvedet sijaitsevat Perämeren alueella. Matalat vedet ja matalakasvuiset rantaniityt ovat ihanteellisia pesimäympäristöjä useille uhanalaisille lintulajeille.

Samalla alueet ovat kuitenkin alttiita erilaisille sään ääri-ilmiöille, etenkin kovan lännenpuoleisen tuulen ja syvän matalapaineen aiheuttamalle vedennousulle. 

Lue myös: Tuuli tehnyt tuhojaan eri puolilla maata: Sähköt poikki tuhansilta, kaatuneet puut haittaavat liikennettä, junaliikenne poikki Oulun ja Kemin välillä

Lisää aiheesta:

Järkyttävä löytö: Lapinpöllön poikaset oli tapettu ja aseteltu pesän alle Pohjois-SavossaLisää lintuja uhanalaisten listalle – joukossa Suomelle erityinen lajiValkoposkihanhien syysmuutto poikkeava – syy löytyy BarentsinmereltäSuomesta on kadonnut parissa kymmenessä vuodessa 15 miljoonaa lintua – tästä syystä lintututkija on asiasta erityisen huolissaanSuomessa ennätysmäärä äärimmäisen uhanalaisia kiljuhanhiaLintujen pesinnät onnistuneet kevään viileydestä huolimatta – "Pöntöissä on aika hyvin asukkaita"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 01:01
    Ihmisoikeudet

    Suomen on puututtava vihapuheeseen ja taattava intersukupuolisten oikeudet, vaatii tuore raportti

  • Eilen23:08
    Pakotteet

    Asiantuntija: Lukoililla on kiire – "Haetaan tietä ulos pakotteista"

  • Eilen23:04
    Teboil

    Pakotteisiin erikoistunut juristi Teboil-uutisista: "Vaikka se olisi mahdollista, helppoa se ei ole"

  • Eilen21:55
    Onnettomuudet

    Ihminen puristui päiväksi traktorin rungon ja renkaan väliin – Palomestari: "Ei ole tullut vastaavaa tapausta koskaan vastaan"

  • Eilen20:56
    Poliisi

    Lapsi jäi auton alle ja loukkaantui Espoossa – törkeä rikosepäily