Suomi syö enemmän kuin tienaa, eikä se ole kestävää, totesi Liike Nytin puheenjohtaja Harry Harkimo SuomiAreenassa pitämässään puheessa. Lääkkeeksi hän määrää työllisyystoimia.
Harkimon mielestä velkaantumista sinällään ei tarvitse pelätä. Liike Nytin puheenjohtaja ottaa esille oman yritystaustansa aiheesta puhuessaan.
– Yritys voi velkaantua, mutta sen pitää kehittää toimintaansa niillä velkarahoilla, jotta se pystyy maksamaan velkansa takaisin, Harkimo sanoo.
Suomen velkaantumisen lopettamisesta on puhuttu jo pitkään, ja se oli erityisesti Juha Sipilän (kesk.) hallituksen asialistalla.
Myös SuomiAreenan puheenjohtajatentissä velasta puhuttiin vaihtelevin näkemyksin. Ainakin vihreiden Maria Ohisalo ja vasemmistoliiton Li Andersson katsoivat, että EU:n on käytännössä pakko nostaa jäsenmailleen asettamaa velkarajaa.
Lue myös: SuomiAreenan puheenjohtajatentissä yksi ylitse muiden – Pöllöraati arvioi osallistujat: "Liekö käynyt huippupopulistin pikakurssilla?"
Harkimon mukaan Suomi on "kuin hullu mies Huittisista eli syö enemmän kuin tienaa”.
– Meidän täytyy tehdä sellaisia päätöksiä, että tämä velkaantuminen loppuu.
Harkimo vaatii työllisyystoimia
Suomi on ottanut korona-aikana huomattavan määrän velkaa tukeakseen eri alojen yrityksiä. Myös Harkimon mielestä korona-ajan velkaantuminen on ymmärrettävää.
Tulevaisuudessa velkaantumista ei kuitenkaan hänen mukaansa voida jatkaa.
