Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Liike Nyt sai nimet kasaan – Hjalliksen liike ryhtyy puolueeksi, vaikka lupasi tehdä toisin

1:40Hjallis Harkimo kertoo Liike Nyt- liikkeen vaalitavoitteistaHjallis Harkimo kertoi Liike Nytin vaalitavoitteista aiemmin tänä vuonna.
Julkaistu 16.09.2019 14:14

MTV UUTISET – STT

Liike Nyt ilmoittaa keränneensä 5 000 kannattajakorttia. Kannattajakortit vaaditaan puolueen rekisteröintiin.

Puolueen asemaan pyrkivä Liike Nyt toimittaa kortit oikeusministeriöön perjantaina. Kannattajakorttien kerääminen alkoi elokuussa.

Liike Nyt ilmoitti kesäkuussa päätöksestään pyrkiä puolueeksi. Alun perin johtoajatuksena oli nimenomaan toimia puoluejärjestelmän ulkopuolella.

Liikkeellä on yksi kansanedustaja, eli Harry "Hjallis" Harkimo. Kokoomuksesta viime eduskuntakaudella lähtenyt Harkimo perusti liikkeen yhdessä SDP:n entisen puoluesihteerin Mikael Jungnerin ja viiden muun henkilön kanssa.

Puolue käyntiin tässä kuussa

Liike Nyt perusteli puolueeksi ryhtymistä kesäkuussa verkkosivuillaan esimerkiksi sillä, että uusi järjestäytymismuoto toisi liikkeelle enemmän vaikutusmahdollisuuksia. Puoluestatuksen puuttuminen muun muassa rajasi Liike Nytin ehdokkaat eduskuntavaalien vaalipaneeleista ja mielipidekyselyistä.

Lue myös: Liike Nyt viimeistelee sääntöjään puolueen perustamista varten ja käy kannattajakorttijahtiin elokuussa

Myös ehdokkaiden asettaminen on Liike Nytin mukaan puolueen asemassa helpompaa, jolloin ehdokkaiden taakse ei tarvitse perustaa valitsijayhdistyksiä.

Liike Nytin tavoite on ollut käynnistää puolueen toiminta syyskuun aikana.

Puolueen perustamiseen vaaditaan lisäksi ote yhdistysrekisteristä, jäljennös puolueen säännöistä ja yleisohjelma. Kun Liike Nyt ilmoitti puoluehaluistaan, säännöistä käytiin keskustelua liikkeen nettiparlamenttina tunnetussa verkkoportaalissa.


Lisää aiheesta:

Kommentti: Hjallis Harkimon Liike nytin piti ravistella politiikkaa, mutta politiikka ravisti takaisinLiike Nyt viimeistelee sääntöjään puolueen perustamista varten – kannattajakorttijahtiin käydään elokuussaMikael Jungner Liike Nytin rekisteröitymisestä: Pakko oli nöyrtyä ja ottaa hattu kouraanHjallis Harkimon johtama Liike Nyt aikoo rekisteröityä puolueeksi: "Maailma opetti, jouduin nöyrtymään"Hjallis Harkimon Liike Nyt julkisti 48 eduskuntavaaliehdokasta – ei halua ehdokkaakseen julkkiksiaVäyrynen ei pyri EU-parlamenttiin vaan eduskuntaan – taustalla puolison vakava sairaus
PolitiikkaLiike NytHjallis HarkimoEduskuntaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • Eilen21:00
    Liikenne

    Länsiradan toteutuminen käytännössä varmistui: Lohja ja Salo mukaan

  • Eilen19:08
    Yhdysvallat

    Suomi lakkauttaa lähetystöjä säästöihin vedoten – miksi se avaa jo neljännen edustuston Yhdysvaltoihin?

  • Eilen16:35
    Rasismi

    Silmienvenytys rapautti Suomen maineen – asiantuntija kertoo, mitä Japani nyt vaatii, ja nopeasti

  • Eilen14:56
    Rasismi

    Orpo myöntää: Perussuomalaisten silmienvenyttely "on ollut jossain määrin isänmaalle vahingollista"

  • Eilen14:06
    Verkkokauppa

    Yllättävä tulos: Kuluttajaliitto selvitti, keitä ovat "temuttajat"