Kansanedustaja Harry Harkimon luotsaama Liike Nyt alkaa kerätä kannattajakortteja puolueen perustamista varten elokuun alussa.
Liike Nyt ilmoitti päätöksestään pyrkiä perustamaan puolue kesäkuussa. Tuon jälkeen liikkeen nettiparlamenttina tunnetussa verkkoportaalissa on keskusteltu perustettavan puolueen säännöistä ja ohjelmasta.
Keskusteluaika päättyi tällä viikolla. Harry Harkimo kertoo STT:lle, että kommentteja tuli runsaasti. Palaute oli myös hyvin yksityiskohtaista.
Ihmiset ovat muun muassa halunneet tietää, miten tulevan puolueen piirijärjestöt toimisivat ja mikä olisi jäsenmaksu.
– Olemme yrittäneet tehdä modernimman puolueen niin, että meillä ei ole kauhean paljon byrokratiaa siinä, Harkimo sanoo.
Harkimon mukaan Liike Nytin puolueesta ei tule päättävää elintä, vaan nettiparlamentti säilytetään omana yksikkönään.
– Se päättää näistä asioista ja siksi tämä puolue on vähän niin kuin pakolla tehty, Harkimo sanoo.
Sääntöjen ja ohjelman viimeistelyn jälkeen Liike Nyt aikoo järjestää ympäri maata tapahtumia, joissa kerätään kannattajakortteja. Harkimo toivoo, että tarvittavat 5 000 kannattajakorttia saadaan kerättyä elo-syyskuun aikana.