Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Lewis Hamilton ilahtui häntä haukkuneen F1-ikonin saamasta sanktiosta – "Se on mahtavaa"

Lewis Hamilton on iloinen, että häntä haukkunut Nelson Piquet joutui vastuuseen.
Lewis Hamilton on iloinen, että häntä haukkunut Nelson Piquet joutui vastuuseen.IMAGO/HochZwei/ All Over Press
Julkaistu 30.03.2023 17:34
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

F1-mestari Lewis Hamilton on iloinen Brasilian hallituksen päätöksestä antaa Hamiltonia solvanneelle Nelson Piquet’lle 780 000 punnan arvoisen sakon.

Huima sakkorangaistus juontaa juurensa viime kesäkuun tapahtumiin, jolloin F1-legenda Nelson Piquet solvasi Hamiltonia rasistisesti. Brasilian hallitus ei katsonut Piquet’n purkausta hyvällä, vaan lätkäisi entiselle F1-mestarille tuntuvat sakot.

LUE MYÖS: Valtteri Bottas on löytänyt F1-kalenterista uuden "kotikisan" – kommentoi myös uutta tyyliään: "Tulokaskuskina en olisi tullut varikolle varvastossuissa"

Hamilton otti häntä solvanneen Piquet’n sakkotuomion hyvillä mielin vastaan.

– Uskon yhä, että yleisesti ottaen meidän ei pitäisi antaa täynnä vihaa oleville ihmisille alustaa. Haluan huomioida Brasilian hallituksen. Minusta on aika mahtavaa, että he saivat jonkun vastuuseen näyttäen samalla, ettei sitä hyväksytä, Hamilton viittaa Piquetin saamaan rangaistukseen Crashin mukaan.

Hamilton toivoo, että Brasilian hallituksen ratkaisu rohkaisisi muitakin valtionjohtoja rankaisemaan rasismista voimakkaallakin kädellä.

– Rasismi ja homofobia ei ole hyväksyttävää, eikä niille ole sijaa yhteiskunnassamme. Rakastan sitä, että Brasilian hallitus on näyttänyt heidän puolustavan jotain. Toivon, että useammat hallitukset tekisivät niin, Hamilton toteaa.

Lisää aiheesta:

Täyskäännös F1-skandaalissa – pääseekö Lewis Hamiltonia solvannut legenda kuin koira veräjästä?Yksityiskohta Valtteri Bottaksen suorituksista huolestuttaa – toimittajalta tiukka huomio: "On pystyttävä parempaan"Nyt puhuu Lewis Hamiltonia solvannut F1-legenda – "En ikinä käyttäisi sitä sanaa"F1-legenda vähättelee suuresti Lewis Hamiltonin rasismin vastaisia toimia, brittitähdeltä välitön vastaus – "Tämä mies voi sivistää itseään"Rasismikohu paisuu formula ykkösissä – Lewis Hamilton napautti terävästi takaisin Bernie EcclestonelleLewis Hamilton hyökkäsi julkisesti F1-pomon kimppuun – tajusi heti mokanneensa
F1Lewis HamiltonMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen20:36
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton: En kadu

  • ke19:27
    Aston Martin

    F1-kultasormi hyppää Aston Martinin tallipäälliköksi

  • ma21:55
    Max Verstappen

    Lando Norris ärähti Max Verstappenille

  • ma08:28
    Moottoriurheilu

    Lance Stroll tarvitsi sotilasryhmän apua

  • 23.11.19:34
    MM-ralli

    F1-tähdet hekumoivat rallikokemuksillaan – tiukat terveiset WRC-päättäjille: "Jos he siinä onnistuvat..."