Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Lewis Hamilton avautui F1:ssä kokemastaan rasismista – "Vain kypärä päässä voin olla oma itseni"

AAP IMAGE
Julkaistu 21.06.2020 10:13
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

@ilarisavonen

Mercedeksen brittikuljettaja Lewis Hamilton on ollut isosti esillä viime viikkojen aikana rasismin vastaisessa taistelussa. Nyt Hamilton kirjoitti kirjeen, jossa hän puhuu muun muassa siitä, miten rasismi näkyy F1-piireissä.

Vuonna 2007 Hamiltonista tuli ensimmäinen mustaihoinen F1-kuljettaja. Tämän jälkeen hän on voittanut kuusi maailmanmestaruutta, nousten lajin suurimpien legendojen joukkoon.

Hamilton on kokenut F1-uransa varrella hyvin surullisia rasistisia hyökkäyksiä. Yksi näistä tapahtui vuonna 2007, jolloin ryhmä espanjalaisia faneja maalasi kasvonsa mustiksi. Kyseiset fanit pitivät yllään kirjainpaitoja, jotka muodostivat sanaparin ”Hamiltonin perhe”. Espanjan GP:tä uhattiin kisan menetyksellä, mikäli samanlainen käytös toistuisi.

Tuoreeltaan Hamilton on ollut aktiivinen hahmo Black lives matter -kampanjan yhteydessä. Brittikuski vaati muun muassa muita F1-kuskeja astumaan esiin rasismin vastaisessa taistelussa, kritisoiden näiden hiljaisuutta.

Nyt Hamilton kirjoitti aiheeseen liittyen kirjeen The Times -lehdessä.

– Tämä ei ole mikään uusi taistelu minulle. Olen kamppaillut rasismia vastaan koko ajourani ajan. Niin lapsena, kun ajoin kartingia, kuin myös muun muassa 2007, kun fanit pilkkasivat minua mustien kasvojen kanssa formulaurani ensimmäisissä kisoissa.

– Olen tottunut siihen, että olen niitä harvoja tummaihoisia omassa tallissani. Olen myös tottunut siihen, että kukaan ei puolusta minua, kun koen rasismia, koska kukaan ei ymmärrä sitä, mitä koen noina hetkinä.

– Monesti he eivät edes havaitse rasistista käytöstä ja monesti he pelkäävät sanovansa jotain väärin, jos he puuttuvat siihen.

– F1-yhteisö ei ole muuttunut mitenkään urani aikana. Edelleen tuntuu siltä, että vain tietynlaiset henkilöt ovat tervetulleita lajin pariin. Henkilön pitää näyttää tietynlaiselta, hänen pitää tulla tietystä taustasta ja hänen pitää sopia muottiin, joka on kirjoittamattomissa säännöissä.

– Edelleenkin media kysyy minulta aivan erilaisia kysymyksiä kuin keltään muulta kuskilta. Ja media esittää joko suoraan tai epäsuorasti syytöksiä siitä, etten ole riittävän britti tai riittävän nöyrä, enkä rakasta omaa maatani tarpeeksi.

– Se, että on ensimmäinen musta missä tahansa paikassa, tietää sinulle ylpeää, mutta samalla myös hyvin yksinäistä matkaa. Kun aloitin, noudatin isäni oppia siitä, että minun pitää työskennellä kahta kovempaa, pitää suuni kiinni ja antaa suoritusteni puhua puolestani.

– Olen tuntenut niin, että vain silloin kun laitan kypärän päähäni, saan olla oma itseni. Mutta mitä enemmän menestyin, sitä enemmän päätin puhua aiheesta, josta välitän kovasti. Mikään muu taistelu ei ole niin henkilökohtainen kuin kamppailu rasismia vastaan, Hamilton kirjoitti.

Mercedeksen brittikuski on perustanut liikkeen nimeltä ”The Hamilton Commission”, jonka on tarkoitus tuoda nuoria tummaihoisia ihmisiä mukaan lajin pariin. Tarkoituksena on, että ne tummaihoiset ihmiset, jotka työskentelevät muun muassa tieteen ja teknologian puolella, olisivat tervetulleita F1-sarjaan.

Lisää aiheesta:

Mika Häkkinen jakoi voimakkaan puolustuspuheenvuoron Valtteri Bottaksesta – "Mercedes tietää, mitä voi tapahtua, kun kuskit taistelevat toisiaan vastaan"Kourimiskohussa ryvettynyt F1-kuski kommentoi viimein irvokasta somevideotaan: "En ole ylpeä siitä"F1-tähdeltä poikkeuksellinen avautuminen: leveä hymy kätkee taakseen huomattavasti synkemmän todellisuuden – "Se saa pään sekaisin"F1-legenda vähättelee suuresti Lewis Hamiltonin rasismin vastaisia toimia, brittitähdeltä välitön vastaus – "Tämä mies voi sivistää itseään"Lewis Hamilton nimesi suurimman F1-saavutuksensa: "Jos näin käy, olen tehnyt työni hyvin"Lewis Hamilton osoitti rodullisen epätasa-arvon pomolleen yksinkertaisella kysymyksellä – "Sanoin, etten ole oikeastaan koskaan ajatellut sitä"
F1Lewis HamiltonMercedesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa

  • 12.9.22:11
    Valtteri Bottas

    Lewis Hamilton: Upeaa puhetta Valtteri Bottaksesta