Mikrosirusta ei ole hyötyä, jos sitä ei ole rekisteröity, HESY muistuttaa.
Helsingin eläinsuojeluyhdistys HESY kertoo tiedotteessaan, että löytöeläintaloissa ja eläinsuojeluyhdistyksissä tavataan usein eläimiä, joilla on kyllä mikrosiru, mutta joiden sirutietoja ei löydä Suomen eläintietokannoista. Tämä tarkoittaa sitä, että eläimelle on saatettu laittaa mikrosiru eläinlääkärin vastaanotolla tai muussa tilanteessa, mutta sirutietoja ei kuitenkaan ole ymmärretty tai osattu laittaa mihinkään eläintietokantaan.
Mikrosiru on eläimen niskaan ihon alle rokotuksen tapaan laitettava tunnistesiru, johon on tallennettu eläimen oma yksilöllinen tunnusnumero. Mikrosiru on turvallinen, eikä häiritse eläintä tai aiheuta sille kipua. Kansainvälinen standardi takaa, ettei kahta täsmälleen samanlaista numerosarjaa ole olemassa.
– Mikrosirusta ei ole mitään hyötyä, jos eläimen tietoja ei ole missään rekisterissä. Jokaisessa mikrosirussa on uniikki numerosarja, joka saadaan selville mikrosirulukijalle. Itse sirussa ei ole muuta tietoa. Tunnistusmerkinnän yhteydessä olisikin aina painotettava, että omistajan on syytä rekisteröidä lemmikkinsä tiedot johonkin tunnettuun eläintietokantaan, sanoo HESYn puheenjohtaja Nina Immonen tiedotteessa.
Immosen mukaan yhtä oleellista on, että tunnistusmerkityn ja rekisteröidyn eläimen omistajuudessa, yhteystiedoissa tai muissa keskeisissä tiedoissa tapahtuvat muutokset päivitetään eläintietokantaan ilman viivytyksiä.
