Sellissään itsemurhan tehneellä Jeffrey Epsteinilla on paljastunut yllättävä yhteys Suomeen, uutisoi Daily Mail.
Epsteiniä syytettiin alaikäisten tyttöjen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja seksikaupasta. Monimiljonääri löydettiin sellistään kuolleena 10. elokuuta.
Daily Mailin mukaan Epstein omisti kuollessaan Floridassa kaksi asuntoa. Hulppean kartanon, sekä pienemmän huoneiston. Daily Mail uutisoi, että kiinteistöt olisi myynyt Epsteinille yritys, jolla on rekisterien mukaan suomalainen toimitusjohtaja.
Ilta-Sanomien salvityksen mukaan Daily Mail on kuitenkin sekoittanut kaksi samannimistä yritystä keskenään. IS kertoo, että Epsteinin firma on rekisteröity Neitsytsaarille ja suomalaisen puolestaan Floridaan.
Lue myös: Tästä vankilassa kuolleen Jeffrey Epsteinin jutussa oli kyse: Hollywoodin punaisilla matoilla vielä viime vuosinakin paistatellutta monimiljonääriä syytettiin alaikäisten seksikaupasta ja hyväksikäytöstä
Daily Mailinn mukaan Epstein omisti 12 miljoonan dollarin arvoisen kartanon Palm Beachilla ja noin miljoonan arvoisen huoneiston joitain kilometrejä kartanosta sijaitsevassa Lake Worthissa.

