Miesopettaja kiisti syytteet ja sen, että olisi kosketellut oppilaita. Hänen määräaikainen työsuhteensa on sittemmin lakannut.
Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus hylkäsi 47-vuotiaan miesopettajan syytteet oppilaisiin kohdistuneista seksuaalisista ahdisteluista. Miehen syytettiin muun muassa kosketelleen lapsia takapuolelle espoolaisessa alakoulussa useassa eri tilanteessa vuosina 2018–2020. Käräjäoikeus katsoi, että koskettelua oli tapahtunut, mutta ei pitänyt sitä seksuaalisesti olennaisena.
Mies työskenteli koulussa määräaikaisena, ja hänen työsuhteensa on sittemmin lakannut. STT ei kerro koulun nimeä asianomistajien yksityisyyden suojelemiseksi.
Oikeudessa asianomistajan eli uhrin asemassa oli neljä lasta. He kertoivat muun muassa, että opettaja oli useissa eri tilanteissa pyytänyt heitä ja muita lapsia nousemaan korokkeelle ja kosketellut heitä takapuolesta.
– Opettaja oli sitten pitänyt kiinni pepusta ja sanonut, että hän pitää kiinni, ettei jakkaralla ollut tippunut. Opettaja oli ottanut suoraan kiinni pepusta aina. Se oli ollut ahdistavaa. Näin oli tapahtunut melkein joka tunti, käräjäoikeuden tuomiossa todetaan yhden lapsen kertomasta.
Kaksi lapsista kertoi tilanteesta, jossa opettaja oli pyytänyt heitä avukseen hakemaan tarvikkeita kellarin varastosta. Tässä tilanteessa opettaja oli heidän mukaansa painautunut kiinni toisen takapuoleen.
Yksi lapsista kertoi myös tilanteesta, jossa verho oli pudonnut verhotangosta ja opettaja oli pyytänyt häntä nousemaan korokkeelle laittamaan verhon takaisin. Sen jälkeen opettaja otti lapsen mukaan häntä molemmin käsin kiinni takapuolesta.
