Uuden lain myötä Turkissa kulkukoiria on alettu kerätä pois kaduilta. Oppositio vaatii lain kumoamista.
Turkin tunnetuin kulkukoira on epäilemättä Boji, joka taannoin oli vapaamatkustajana Istanbulin julkisissa kulkuvälineissä kymmeniä kilometrejä päivässä. Kaupungin yhteisen lemmikin seikkailuista raportoitiin jopa uutiskanava CNN:llä sekä BBC:llä.
Bojin kohtalotovereiden elämä Turkissa on nyt kuitenkin vaakalaudalla, varoittavat eläintensuojelijat.
Kuun alussa voimaan astuneen lain mukaan kaikki ilman rekisteröityä omistajaa olevat koirat kerätään kaduilta suojiin, kunnes koirille löydetään kodit.
Lue myös: Korppikotkien katoamisella yllättävä seuraus: Puoli miljoonaa ihmistä kuoli
Eläintensuojelijoiden sekä kulkukoirien asian omakseen ottaneiden kansalaisten mukaan laki on vain silmänlumetta. Heidän mukaansa lain astuttua voimaan Turkissa on käynnistynyt koirien joukkosurma, sillä suojia ei ole läheskään tarpeeksi.
Useita joukkohautoja
Turkissa on hallituksen arvion mukaan neljä miljoonaa kulkukoiraa. Tällä hetkellä suojat riittävät virallisten tietojen mukaan vain murto-osalle eli noin 105 000 koiralle.
