Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lähes mikään pankkikortti ei toiminut kaupoissa, vikaa Pohjoismaita ja Baltiaa myöten: "Todella katastrofaalinen tilanne"

5:00S-ryhmään kuuluvissa kaupoissa ja hotelleissa isoja maksuongelmia – johtaja kommentoi tilannettaMillaisia ruuhkia maksuongelmat ovat aiheuttaneet? Kuuntele SOK:n vastaus videolta
Julkaistu 01.11.2021 12:03(Päivitetty 01.11.2021 12:31)

Noora Knapp

noora.knapp@mtv.fi

SOK:n mukaan maksuongelmat ulottuivat myös Pohjoismaihin ja Baltiaan. Aamupäivällä havaittu vika on saatu korjattua.

S-ryhmän kauppoja ja hotelleja aamun ja aamupäivän vaivannut maksuvika on korjaantunut. Toistaiseksi tuntemattoman vian takia maksaminen onnistui liikkeissä vain S-pankin korteilla.

SOK:n maksamisen palveluiden johtaja Kai Lindström kuvaili maanantaiaamuna havaittuja S-ryhmän maksuongelmia katastrofaalisiksi.

– Onhan toi todella katastrofaalinen tilanne, kun asiakkaat eivät pysty omilla pankkien Visa- ja Mastercard-korteillaan maksamaan.

S-ryhmään kuuluvissa kaupoissa ja hotelleissa kykeni aamupäivällä tuntemattoman vian takia maksamaan vain S-pankin korteilla. Myös Lidl vahvisti MTV Uutisille, että ketjun kaupoissa havaittiin maksuongelmia.

Lue lisää: Pankkikorttimaksamisessa isoja ongelmia koko maassa, myös Ruotsissa: "Varatkaa käteistä kauppaan"

– Käytännössä jos asiakkaalla ei ole S-pankin korttia, he joutuvat nostamaan rahaa (ostoksia varten). Kyllähän se tietysti aiheuttaa ikäviä tilanteita ja harmitusta asiakkaissa.

Lindströmin mukaan ongelmatilanne ulottui myös muihin Pohjoismaihin ja Baltiaan. Ongelma havaittiin aamulla kello kahdeksan aikaan.

– Toimija selvittää, mitä tilanteelle voi tehdä. Ongelmat ovat tietoliikenteessä, mutta tarkemmin vian synnystä tai kestosta ei tiedetä.

Koskettaa kaikkia suomalaisia

Lindströmin mukaan S-ryhmän kauppojen kassat olivat ruuhkaantuneet tilanteen takia. Tiedossa ei kuitenkaan ole, että liikkeitä olisi suljettu ongelmien seurauksena.

– Voisi sanoa, että tämä koskettaan lähestulkoon kaikkia suomalaisia asiakkaita, jotka kaupoissa asioivat.

S-pankin korttien lisäksi myös yritysasiakkaiden S-business-kortit ja American Express -kortit toimivat liikkeissä normaalisti.

Päivitetty juttua klo 12.20, kun vika oli saatu korjattua.

Lisää aiheesta:

Pankkikatkos häiritsee kansalaisia sunnuntaina – miljoonien suomalaisten nettiostokset eivät välttämättä onnistuNordean vakava häiriö ohi – "Päivitys ei mennyt suunnitelmien mukaan"OP: Maksut siirtyvät taas normaalisti – palkkojen pitäisi tulla tileille tämän päivän aikanaKoko maassa ilmenneet ongelmat pankkikorttimaksamisessa korjaantuneetNordean korttimaksut toimivat taas – ainakin S-ryhmän kaupoissa oli tänään ongelmia maksamisessaS-Pankin korteissa ollut häiriö korjattiin – maksukortit toimivat jälleen normaalisti
MaksuhäiriötS-pankkiMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Maksuhäiriöt
  • 10.5.10:38
    Yritykset ja brändit

    Yrittäjägallup: Suuret yritykset pidentävät laittomasti maksuaikoja

  • 22.4.10:17
    Raha

    Älä tee tätä mokaa laskua maksaessasi – "Täysin turhaa resurssien tuhlausta"

  • 4.3.20:39
    S-pankki

    S-Pankki toimii jälleen, palvelunestohyökkäys iski tiistaina kahteen pankkiin

  • 27.1.10:33
    Raha

    Maksuhäiriömerkintöjä kirjattiin 2020-luvun ennätysmäärä

  • 10.10.202406:02
    Maakunnat

    Erityisesti yksi paikka Suomessa nousee esille maksuhäiriömerkintöjen määrässä