Kyselytutkimus: Lemmikin omistaminen voi tehdä sinusta menestyneemmän työelämässä
Lemmikin omistaminen lapsuudessa ja aikuisuudessa voi hyödyttää ihmisiä heidän urallaan. Näin ainakin, jos tuoretta amerikkalaista kyselytutkimusta on uskominen.
Banfield Pet Hospital -eläinsairaalan tekemän kyselytutkimuksen mukaan lemmikinomistamisen ja ammatillisen menestyksen välillä voi olla yhteys. Kyselyyn vatsasi yhteensä 857 yli 18-vuotiasta amerikkalaista.
Lemmikit opettavat tärkeitä taitoja
Niistä vastaajista, jotka olivat työelämässä korkeissa asemissa, esimerkiksi toimitusjohtajana tai talousjohtajana, 93 prosenttia kertoi kasvaneensa lemmikin kanssa. Tästä ryhmästä 78 prosenttia kertoi lapsuuden lemmikin auttaneen heitä valmistautumaan menestykseen uralla.
24 prosenttia jopa vastasi lapsuuden lemmikin opettaneen heille enemmän johtamisesta, vastuullisuudesta ja empaattisuudesta kuin heidän ensimmäinen työharjoittelupaikkansa.
Lapsuuden lemmikit saivat myös kiitosta muun muassa organisointitaitojen, kurin, non-verbaalin kommunikaation ja toisten tarpeiden arvioimisen opettamisesta.
Mitä pitää ottaa huomioon, kun lapsi syntyy koiraperheeseen? Katso keskustelua alla olevalta videolta! (Artikkeli jatkuu videon alla.)

Valtaosa uskoo lemmikin omistamisen hyödyttävän lapsia
Monia johtajia lemmikit kuitenkin hyödyttävät edelleen aikuisuudessa. 77 prosenttia kertoi saaneensa uusi bisnesideoita kävelyttäessään koiraansa ja 86 prosenttia kertoi lemmikin auttaneen heitä pysymään rutiineissa, oppimaan ajanhallintaa ja tekemään useita asioita samaan aikaan.
93 prosenttia johtavissa asemissa olevista vastaajista myös kertoi lemmikin auttavan heitä rentoutumaan ja vähentävän stressiä.
Ei liene yllätys, että 90 prosenttia johtajista uskoi myös lemmikkien omistamisen hyödyttävän lapsia tänä päivänä.
Lähde: People
Uusimmat
-
17:28
Mahtava maali! Valtteri Filppula ohjaa Mikael Granlundin loistopassista
-
17:17
Massiivinen amerikkalaisalus tulee etelärannikolle turvaamaan Suomen teollisuuden kaasunsaantia
-
17:08
Etelä-Koreassa valtava räjähdys öljynjalostamossa – ainakin yksi kuoli, yhdeksän ihmistä loukkaantui
-
17:04
Mikael Granlundilta huikeat kiemurat - britti solmuun ja namusyöttö lapaan
-
17:03
KRP: Olkiluodon ydinvoimalan alueella on sukellettu ilman lupaa
-
16:55
Nyt on hämmentävää! Uskoisitko, että nämä "esineet" ovat oikeasti kakkuja?
-
16:50
Erdogan turkkilaismedialle: "Terroristijärjestöjä tukevia Suomea ja Ruotsia ei pidä hyväksyä Natoon, koska se on turvallisuusjärjestö"
-
16:48
Konkaripuolustaja tulittaa viivalta Leijonat kahden maalin johtoon
-
16:35
Leijonat siirtyy johtoon – MM-kisadebytantti iskee hurjan myrskyaallon jälkeen
-
16:34
F1-harjoituksissa tapahtui: virolaiskuski tutkintaan ensiesiintymisellään – myös Alonson ja Hamiltonin välillä kipinöi
-
16:23
FC Interin ja tähtipelaajan rahariidassa uusi käänne – seura maksanut korvauksista vain osan
-
16:15
Mentalisti Noora Karma loukkaantui pahasti juoksulenkillä – järkyttävät kuvat kertovat tilanteesta: "Keskityin vain siihen, etten pyörry"
-
16:14
Fernando Alonson avautuminen voi tuoda mestarikuskille seurauksia: "Pelkkää epäpätevyyttä tuomaristolta"
-
16:09
Azov-pataljoona: Sotilasjohto on määrännyt, että Mariupolin puolustaminen on lopetettava – MTV seuraa sotaa
-
15:58
Tutkija: Venäjän ilmoitus uusista tukikohdista maan länsirajalla odotettu – "Käytännössä ei ole välttämättä mitään merkitystä"
-
15:52
Poliisi: Joensuun karhuhavainto virheellinen – todennäköisesti kyse oli ”alueella liikkuneesta maastopukuisesta henkilöstä”
-
15:49
MTV seuraa: Kiekko pomppii nyt Leijonille – katso Armian onnekas maali
-
15:46
Archer ei kyennyt vammansa vuoksi leikkimään leluillaan, kunnes yksi laite muutti kaiken – katso koskettava video
-
15:38
MTV seuraa: Kalle Rovanperä tempaisi pohjat! Portugalin MM-rallissa käsillä uskomaton rengasfarssi – "Aika hiljaiseksi vetää"
-
15:30
Norjassa puukotus lukion lähellä: Ainakin kolme haavoittunut, epäilty ja yksi uhreista olivat naimisissa
-
Lataa lisää