Vesa Matti Frantsila on ollut kadoksissa pian 16 vuoden ajan. Katoamisilmoituksen teki viime maaliskuussa porilainen isännöitsijä Mikko Pyy käytyään Frantsilan asunnossa.
Frantsilan vastikkeen suoraveloitus oli katkennut, kun asunnon isännöitsijä oli vaihtunut. Maaliskuussa huoneistoon mentiin käymään, koska koko taloyhtiössä nuohottiin ilmanvaihtokanavia.
Frantsila oli aikanaan kieltänyt ovensa lukkojen sarjoittamisen, joten lopulta asuntoon murtautui lukkoseppä.
– Siellä oli tunkkainen haju. Huomasin heti, että tässä asunnossa ei ole oltu pitkään aikaan. Vaikka käymme monissa asunnoissa päivittäin, niin tällaista ei ole ennen tullut vastaan, kertoo ilmastointiyrityksen omistaja Henri Mikkilä.
Mikkilä kutsui paikalle isännöitsijä Mikko Pyyn. Pyy on pitkään hiljaa, kun miettii vuosi sitten näkemäänsä näkyä oven auettua.




