Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Kuuban kauppasaarto täyttää tänään 60 vuotta

Yhdysvaltain presidentti John F. Kennedy allekirjoitti Kuuban kauppasaartomääräyksen vuonna 1962.
Yhdysvaltain presidentti John F. Kennedy allekirjoitti Kuuban kauppasaartomääräyksen vuonna 1962.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 07.02.2022 05:31

MTV UUTISET – STT

Yhdysvaltain Kuuballe asettamasta kauppasaarrosta tulee tänään kuluneeksi 60 vuotta. Presidentti John F. Kennedy asetti helmikuussa 1962 Kuubaan laajan tuotteiden tuonti- ja vientikiellon, josta vapautettuja olivat ainoastaan humanitäärisin perustein jaettavat tuotteet, kuten lääkkeet ja jotkin ruokatarvikkeet.

Kauppasaarron taustalla oli Kuubaa tuolloin johtaneen Fidel Castron suhteet suuriin kommunistisiin valtoihin, Neuvostoliittoon ja Kiinaan. Yhdysvallat katsoi, että likellä sen eteläistä kärkeä sijaitseva Karibianmeren valtio horjutti toimillaan Yhdysvaltojen turvallisuutta.

Myöhemmin samana vuonna Yhdysvaltain pelot realisoituivat, kun kävi ilmi että Neuvostoliito oli sijoittanut keskimatkan ydinohjuksia Kuubaan. Kuuban ohjuskriisiksi kutsuttu selkkaus ajoi Yhdysvallat ja Neuvostoliiton ydinsodan partaalle.

Kauppasaartoa on helpotettu vuosien mittaan. Nyttemmin myös Yhdysvaltain kansalaiset ovat voineet vierailla Kuubassa. Presidentti Barack Obaman kaudella vuonna 2015 saavutettiin myös virstanpylväs, kun maat solmivat uudelleen vuodesta 1961 asti jäissä olleet diplomaattisuhteet.

Kokonaan kauppasaartoa ei kuitenkaan ole purettu, ja viime kesänä YK:n yleiskokous tuomitsi kauppasaarron jo 29. kerran peräkkäin. Saarto voidaan lopettaa ainoastaan Yhdysvaltain kongressin päätöksellä. 

3:14Kuubassa harvinaisen suuria mielenosoituksia – tältä protestit näyttivät:"Havanna on romahtamassa"

Kuubassa harvinaisen suuria mielenosoituksia – tältä protestit näyttivät: "Havanna on romahtamassa".
KuubaYhdysvallatUlkomaat

Lisää aiheesta:

Yhdysvalloilta uusia pakotteita Kuuballe – Biden: "Kuulemme vaatimuksenne vapaudesta"USA asettaa Kuuban takaisin terrorismia tukevien valtioiden listalleen – ratkaisu on tulkittu Trumpin kiusanteoksiTalouskriisi runtelee Kuubaa – maa alkaa säännöstellä kanan, riisin ja papujen kauppaaYhdysvallat kohdisti pakotteita Venezuelan öljyviennille Kuubaan USA yritti syöstä vallasta, kerskui selvinneensä salamurhayrityksistä – näistä asioista Fidel Castro muistetaanKuubaa vuosikymmeniä johtanut Fidel Castro on kuollut

Tuoreimmat aiheesta

Kuuba
  • 30.10.18:02
    Myrskyt

    Satelliittikuvat paljastavat Melissa-myrskyn tuhot – Marco Rubiolta erikoinen "unohdus"

  • 29.10.23:49
    Hirmumyrskyt

    Melissan uhriluku kasvaa: Kuolleita ainakin kolmessa maassa

  • 24.9.20:22
    YK

    Trumpin YK-jorina ei ollut lähelläkään ennätysmittaa – Castro laittoi paremmaksi

  • 19.9.10:56
    Ukrainan sota

    Paljastus: Ukrainassa jopa 20 000 kuubalaista palkkasoturia

  • 14.1.23:22
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat poistamassa Kuuban terrorismin tukijavaltioiden listalta