Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuopion koulusurmaaja Joel Marinin asianajaja MTV Uutisille: "Päämieheni toivoo, että hänen läheisensä jätetään rauhaan"

4:13Kuopion kouluhyökkääjä yllätti poliisit täysin – näistä syistä poliisin toiminnasta ei aloiteta esitutkintaa
Julkaistu 10.10.2019 19:29
Toimittajan kuva
Visa Högmander

visa.hogmander@mtv.fi

Joel Marinin asianajaja pitää todennäköisenä, että hänen päämiehelleen tehdään mielentilatutkimus.

Kuopiossa 1. lokakuuta tapahtuneesta kouluhyökkäyksestä epäillyn Joel Marinin asianajaja kertoo MTV Uutisille kuulustelujen edistymisestä.

– Tilanne on se, että kuulusteluja on jatkettu ja ne ovat edistyneet rauhallisissa tunnelmissa. Esitutkinta on edennyt, mutta sen enempää en pysty siitä sanomaan, asianajaja Matti Niiranen sanoo.

Pitkään alalla työskennellyt asianajaja uskoo, että Marinille tehdään mielentilatutkimus.

– Siitä en voi tietenkään sanoa mitään, että pyytääkö joku sitä. Kun mietitään sitä, mikä tapahtumakokonaisuus on, en näe mahdollisena, ettei mielentilatutkimusta määrättäisi. Ihmettelisin suuresti, mikäli sitä ei tällaisessa tapauksessa tehtäisi, Niiranen toteaa.

Lue myös: Kuopion epäilty koulusurmaaja Joel Marin on tehnyt yhteistyötä poliisin kanssa ja voi kohtalaisen hyvin, kertoo asianajaja

Joel Marinia epäillään murhasta ja yhdeksästä murhan yrityksestä.

Keskusrikospoliisi tiedotti maanantaina Twitterissä, että Kuopion väkivallanteon tutkinta jatkuu ja aiheesta tiedotetaan lisää sitten, kun se on esitutkinnan puitteissa mahdollista.

– Poliisi korostaa, että teosta epäillyn lähiomaiset ovat toivoneet, ettei heitä lähestytä aiheeseen liittyen, tviitissä sanottiin.


Asianajaja kertoo keskustelleensa asiasta päämiehensä kanssa muutamalla sanalla.

– Päämiehelläni oli vastaava toivomus. Hän toivoo, että hänen läheisensä jätetään rauhaan, että media ei kohdistaisi heihin minkäänlaista painetta, Niiranen kertoo.

Nuori nainen kuoli ja yhdeksän muuta uhria haavoittui, kun opiskelija Joel Marin hyökkäsi opiskelijoiden ja opettajan kimppuun sapelintyyppisellä teräaseella Kuopiossa Savon ammattiopistossa tiistaina 1. lokakuuta 2019.

Lisää aiheesta:

Mikkelin murhasta epäilty nuori vangittiin – "Epäilty on pääpiirteissään myöntänyt"Poliisi on kuullut Pirkkalan koulupuukotuksesta epäiltyä: "Poliisille nämä motiivit ovat riittäviä"Nainen yritti murhata perheenjäsenensä Vantaan Keimolassa – KRP kertoo, mikä johti tekoonKuopion kouluhyökkääjän kohteena oli koko luokka – näin poliisi kuvailee Joel Marinin kuulusteluja: ”Hän on antanut meille vastauksia”Kuopion koulupuukottaja on yhä sairaalassa – poliisi kertoo erikoisjärjestelyistä: "Siellä on oltava 24/7-vartiointi"Kuopion iskun tutkinnanjohtajalla käsitys teon motiivista – tekijä vakavasti loukkantunut, poliisi ampui jalkaan
Kuopion kouluiskuKuopioKuolemantapauksetRikosKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kuopion kouluisku
  • 04.11.202112:12
    Hovioikeus

    Myös hovioikeus katsoi Kuopion kouluhyökkääjän toimineen täydessä ymmärryksessä – elinkautinen vankeustuomio pysyy ennallaan

  • 04.11.202105:24
    Kuopio

    Syyttäjä: "Halusi tappaa mahdollisimman monta" – Hovioikeus antaa tänään tuomion Kuopion kouluhyökkäyksestä

  • 13.09.202120:21
    Kuopio

    MTV Kuopiossa: Näihin asioihin Joel Marinin puolustus vetoaa vaatiessaan lievempää tuomiota

  • 13.09.202116:13
    Rikos

    MTV Uutiset seurasi Kuopion koulusurmasta tuomitun oikeudenkäyntiä hetki hetkeltä – syytetty suunnitteli tekoaan lähes kaksi vuotta

  • 09.09.202114:40
    Oikeudenkäynnit

    MTV Uutiset paikalla: Kuopion kouluiskun uhrit pääsivät ääneen hovioikeudessa – karmeudet nähnyt nainen: "Painajaiset ja muistikuvat ovat sekoittuneet"