Suomalaisten kumparelaskijoiden olympiamitaleihin on jo ehditty tottua. Janne Lahtela puolustaa keskiviikkona Sauze d'Oulx Jouvenceaux'ssa olympiavoittoa neljän vuoden takaa sitten Salt Lake Citystä.
Kahdeksan vuotta sitten Naganossa Lahtela otti hopeaa ja Sami Mustonen pronssia. Suomalaiset ovat viime vuosina hallinneet miesten kumpareikkoa myös maailmancupissa.
Freestylehiihdon lajipäällikkö Marko Mustonen halusi olympiakilpailun alla muistuttaa, että kumparelaskussa peli on poikkeuksellisen raakaa. Karsintalaskun 20 parasta jatkaa finaaliin, joka ratkeaa yhdellä laskulla.
- Ei ole uusintakierroksia, viestiä, ei lyhyttä eikä pitkää matkaa. Se on se yksi reilun 20 sekunnin pituinen finaalilasku, joka ratkaisee mitalit, Mustonen sanoi.
Kumparejoukkue Janne ja Juuso Lahtela, Sami Mustonen ja Mikko Ronkainen pääsi tutustumaan Sauze d'Oulx Jouvenceaux'n olympiarinteeseen sunnuntaina. Marko Mustonen luonnehti rinnettä haastavaksi.
- Vähän se poikkeaa maailmancupin rinteistä. Luonnonlunta ei ole, joten se on tykkilumella tehty. Kumpareet ja hyppyrit ovat hieman eri lailla rakennettu kuin mihin on totuttu, Mustonen kertoi.
Alahyppyrit suomalaisten tekoa
Suomalaiset pääsevät vaikuttamaan rinteen alemman hyppyririvistön muotoon. Jo kauden alussa tehdyn arvonnan perusteella suomalainen Ilkka Wright vastaa alahyppyreistä. Ylemmän hyppyririvistön virittää kisakuntoon venäläisvalmentaja. Hyppyrin muodolla voi olla merkitystä.
- Meillä urheilijat laskevat aika kovaa hyppyriin. Jo muutaman asteen kallistuskulmalla sitä voi muuttaa.
Sauze d'Oulx Jouvenceaux'ssa on luvassa tyystin erilainen olympiakilpailu kuin neljä vuotta sitten Salt Lakessa. Tuolloin voltit olivat kumparelaskussa kiellettyjä. Pian Salt Laken jälkeen säännöt muuttuivat mm. enemmän vaakatason kieputuksia salliviksi ja nyt hypyissä saa heittää suoria voltteja.
