Kuinka kauan olet polttanut? Tupakointi lisää koronariskejä lopettamisen jälkeenkin
Tupakoivat ja etenkin vuosikausia tupakoineet joutuvat koronavirustartunnan saatuaan sairaalahoitoon ja menehtyvät selvästi muita potilaita todennäköisemmin. Yhteys näkyy myös entisillä tupakoitsijoilla.
Tiedot käyvät ilmi JAMA Internal Medicine -lehden julkaisemasta tutkimuksesta, jossa tarkasteltiin 7 100 koronavirustartunnan saaneen aikuisen terveystietoja. Potilaista 85 prosenttia oli savuttomia, 2,5 prosenttia tupakoi ja vajaat 13 prosenttia oli entisiä tupakoitsijoita.
Analyysin perusteella riski joutua sairaalahoitoon koronatartunnan vuoksi suureni tasaisesti mitä pitempään potilas oli tupakoinut. Yli 30 vuoden ajan askin päivässä tupakoineet joutuivat sairaalahoitoon yli kaksi kertaa todennäköisemmin kuin savuttomat. He myös menehtyivät koronatartuntaan kaksi kertaa todennäköisemmin.
Pitkään jatkunut tupakointi liittyi riskeihin myös sen jälkeen, kun tupakoinnin oli lopettanut.
Havainnot vahvistavat aiempaa näyttöä, jonka mukaan tupakoivat ovat suurentuneessa vaarassa saada vakavia seuraamuksia koronavirustartunnasta.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit tai lisää aiheesta koronavirus.
Copyright 2021 Duodecim. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.
Uusimmat
-
13:43
Katri Lylyperän sprinttitaistelu päättyi – norjalaissiskokset kolaroivat!
-
13:42
Ravintolakonserni Noho Partnersin koko 1250 työntekijän henkilöstö aiotaan lomauttaa – Restel puolestaan sulkee jo huomenna kaikki HUS-alueen baarinsa
-
13:36
Näin kodinkoneiden ja viihde-elektroniikan energiamerkinnät uudistuvat
-
13:36
Vakavien onnettomuuksien vapaa-ajalla määrä pysyi koronasta huolimatta ennallaan – suurin osa kuolleista hukkui
-
13:31
Se sitten siitä – kaikkien suomalaismiesten peli pelattu MM-sprintissä
-
13:20
Presidentti Niinistö koronatilanteesta: Kaikki torjuntakeinot arvioitava – hallituksen arvioitava, tarvitaanko poikkeuksellisia toimivaltuuksia
-
13:20
Halla-aho: Perussuomalaiset ei hyväksy kuntavaalien siirtoa
-
13:05
Näin sulkutoimet otettiin vastaan puolueissa – Orpo: "Ongelmakohdat ovat olleet tiedossa jo kuukausia, miten tämä on voinut kestää näin kauan"
-
13:03
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Koronarokotteen saanut Suomessa noin 320 000 ihmistä – kolme koronakuolemaa, sairaalahoidossa lähes 200 ihmistä
-
13:01
Suomessa raportoitu 565 uutta koronatartuntaa ja kolme koronakuolemaa – tehohoitopotilaiden määrä kasvaa: "Tilanne on heikentynyt merkittävästi"
-
12:59
Katri Lylynperältä upea veto MM-sprintissä – Johanna Matintalolla kamalaa draamaa
-
12:55
Kruununprinsessa Victorian päätös: Kieltäytyy käyttämästä asustetta, jota prinsessakollegat Mette-Marit ja Mary eivät piilottele
-
12:49
Jonne Virtanen tuimana: kohahduttanut ulosajo suora seuraus koronakauden erikoisuudesta – veti itsekin vastustajan levyksi samasta syystä
-
12:28
Lily tilasi leipuriystävältään 17 euron kakun – osoittautui täydeksi katastrofiksi: "Sitä saa, mitä tilaa"
-
12:22
Kaksi valtavaa varastoa tuhoutui aamupäivällä – toinen romahti, toinen paloi
-
12:17
Suomi siirtyy poikkeusoloihin, kolmen viikon sulkutila maaliskuussa – näin hurja rajoituspäivä on edennyt: "Nyt ei hanskat voi tippua"
-
12:17
Miesten MM-sprinttikarsinnassa kaaos – saksalaishiihtäjän aika löi ällikällä: "Jokin oli pielessä"
-
12:14
Seurataanko Liigassa NHL:n esimerkkiä? "Alkaa olla poissuljettua, että yleisölle pelattaisiin"
-
12:11
Miksi sulkutoimet otetaan käyttöön vasta nyt? Näin pääministeri Marin perusteli, miksi aiemmin ei voitu toimia: "Meillä ei tietenkään ole absoluuttista totuutta"
-
12:05
Nyt on liukasta! Jalankulkijoiden vaara-aluetta laajennettiin
-
Lataa lisää