Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Koronan pitkäaikaisoireista kärsii jopa 20 prosenttia sairastuneista Suomessa – nämä ovat tyypillisimmät vaivat

10:47Koronan Intian-variantti leviää Kanta-Hämeessä – johtajaylilääkäri kertoo, kuinka vakava tilanne onKatso myös video: Koronan Intian-variantti leviää Kanta-Hämeessä – johtajaylilääkäri kertoo, kuinka vakava tilanne on
Julkaistu 28.05.2021 05:49
Toimittajan kuva

Carlos Sunila

carlos.sunila@mtv.fi

Monet, jopa 20 prosenttia, koronavirusinfektioon sairastuneista ovat kärsineet koronan jälkeisistä pitkäaikaisista jälkioireista.

HUS:in osastoylilääkäri Mari Kanervan mukaan pitkäaikaisten jälkioireiden esiintyminen virustautien jälkeen ei ole uusi asia. Tyypillisesti monien infektiosairauksien jälkeen esiintyy pitkittynyttä väsymystä.

– Koronavirusinfektion jälkitilassa tiedetään, että terveystila palaa vähän hitaammin ennalleen kuin tavallisessa virusinfektiossa, Kanerva kertoo.

– Siihen liittyy väsymystä, uupumusta ja hengenahdistusta, hän mainitsee esimerkkejä.

Tyypilliset oireet

Lähes 71 prosentilla koronaan sairastuneista on todettu myöhemmin keuhkokuvasta muutoksia.

Yleensä muutokset ovat lieviä ja palautuvia, mutta vakaviakin muutoksia on havaittu.

Alla on lueteltuna yleisoireita, jotka ovat koronan jälkeisiä pitkäaikaisoireita. Pitkäaikaisoireet jatkuvat yli kolme kuukautta sairastumisen jälkeen.

  • Uupumus
  • Aivosumu, alentunut keskittymiskyky, huimaus
  • Hengenahdistus, yskä
  • Painon tai kivun tunne rinnalla, kohonnut syke
  • Posttraumaatinen stressi, masennus, unettomuus

Kanervan mukaan sairaalapotilaista jopa viidenneksellä on havaittu neurologisia oireita, selviää maailmalla tehdyistä tutkimuksista. Yleisimpiä neurologisia oireita ovat päänsärky, sekavuus ja ahdistus.

Koronaan liittyy myös oireita haju- ja makuaistin menetykseen. Pitkittyneet haju- ja makuaistin häiriöt ovat kuitenkin harvinaisia.

– Koronaviruksen jälkioireista kärsiviä on paljon, koska tautiin sairastuneita on paljon, Kanerva toteaa.

Pitkäaikaisoireita saattaa kehittyä myös niille ihmisille, jotka ovat sairastaneet koronataudin kotonaan lieväoireisena.

Lue myös: Johtajaylilääkäri MTV:lle Kanta-Hämeen sairaalaepidemiasta: "Lähes kaikille tartunnan saaneille oli annettu jo koronarokote"

Oma poliklinikka

HUS:in alueelle perustetaan koronan pitkäaikaisoireiden poliklinikka, kertoo HUS:in ylilääkäri Helena Liira.

Poliklinikalle pääsevät vain vakavimmat pitkäaikaisoireet saaneet, sillä pitkäaikaisoireista kärsiviä on paljon.

Potilaita kuntoutetaan lääkkeillä sekä fysioterapeutin ja psykologin avulla. Käytössä on myös omahoito-ohjelmia ja ryhmäterapioita.

Klinikalla on tarkoitus hoitaa vakavimmat jälkioireet. Klinikka kykenee hoitamaan 20 ihmistä viikossa.

Lue myös: Tänään luvassa runsaasti uutta koronatietoa: Miten perimä vaikuttaa tautiriskiin ja uutta apua pitkäaikaissairaille – MTV Uutiset seuraa suorana tilaisuuksia

Lue myös: MTV seuraa koronatilannetta: Hyrynsalmella koronarypäs perhepäivähoidossa – yli 280 000 saanut jo toisen rokoteannoksen Suomessa

KoronavirusHUSSairaudet ja tauditKotimaa
Toimittajan kuva
Carlos Sunila
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Miksi pakkasella yskittää?Tutkimus: RS-virus vie pieniä vauvoja sairaalaan paljon luultua useamminInfluenssaepidemia pian huipussaan – tapauksia jo yli tuhat viikossaKriisin synkkä seuraus Yhdysvalloissa: Vauvoille morfiinia teho-osastollaYhdysvalloissa jyllää nyt tauti, joka huolestuttaa myös Suomessa – lapset erityisessä vaarassaMervi joutui teho-osastolle saatuaan naarmun joulukuusesta – "Jos mietit ambulanssin soittamista yöllä, soita!"

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.1.15:35
    Tietoturva

    Ihmisten terveystietoja korona-ajalta päätyi muistitikulla kirpputorille Pirkanmaalla

  • 18.12.202513:56
    Influenssa

    Kovan influenssa-aallon taustalla muutos viruksessa, kertoo WHO – Suomen huippuviikot vielä edessä

  • 11.12.202510:05
    Koronarokotus

    Väitöstutkimus vahvistaa: Rokotteet vähensivät selvästi koronakuolemia Suomessa

  • 20.11.202516:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.202520:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt