Tony Dunderfelt, psykologi ja tietokirjailija vieraili Uutisaamussa puhumassa koronan vaikutuksista parisuhteille.
Tällä hetkellä ihmisten kanssa kasvokkain kohtaamista tulisi välttää. Sen takia esimerkiksi pariterapian järjestäminen on haastavaa koronan aikana, mutta ei mahdotonta.
– Olen monen kollegan tavoin ryhtynyt puhelinterapeutiksi ja se toimii yllättävän hyvin, psykologi ja tietokirjailija Tony Dunderfelt kertoo.
– Ihmisillä on paineita ja he haluavat puhua jonkun ulkopuolisen kanssa, hän kuvailee nykyistä tilannetta.
Korona on monelle parisuhteelle kova testi. Dunderfelt kertoo, että kyselytutkimusten mukaan vaikutukset ovat jakautuneet aika pitkälti tasan.
– Niillä, joilla on vaikeuksia, se voi kiihtyä todella vaikeisiiin paikkoihin, hän sanoo.
Vaikeudet voivat näkyä äksyilynä, yllättävänä kiihtymisenä ja toisen tuomitsemisena. Toiset taas ovat onnistuneet kääntämään vallitsevan tilanteen voitokseen ja nauttivat yhteisestä ajasta kotona, kun yhteistä aikaa kerrankin on.
Kaikki tunteet ovat sallittuja
Yksi rakkausparisuhteen peruspilareista tuppaa Dunderfeltin mukaan usein unohtumaan.
