Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kommentti: Eriarvoisuus korostuu jonoissa – on heitä, jotka sinnittelevät aamusta iltaan

2:08Helsinkiin tulossa lisää ruokajakelupisteitäVideo: Helsinkiin tulossa lisää ruokajakelupisteitä
Julkaistu 20.01.2019 19:54
Toimittajan kuva

Joonas Lepistö

joonas.lepisto@mtv.fi

LepistoJoonas

Kävin kuun alussa kahdessa pitkässä jonossa. Toinen niistä oli alkutalven ilmiö, toinen sen sijaan jo yli 20-vuotias hyvinvointivaltion epäonnistumisen symboli. 

Vuoden lopussa uutisoitiin, että Amos Rexiin riittää kävijöitä parituhatta päivässä. Sisäänpääsylippu on 18 euroa.

Myllypuron ruokajakelussa käyntimäärä olisi paljon tuota enemmän, mutta henkilökunta päätti lisätä jakopäivien määrää kahdesta viiteen viikossa, jotta kylmässä ei tarvitsisi olla niin pitkään.

Nyt viikon isoimpina päivinä määrä on 1 600–1 800 ihmistä. Osalla heistä ei välttämättä ole kahdeksaatoista euroa.

Selvitin eri kaupunkien ruoka-avun tilaa. Asiakaskäynnit ovat kasvussa, raportoitiin Helsingistä, Espoosta, Vantaalta, Turusta, Tampereeltakin. 

Vuonna 2016 Myllypurossa käyntimäärä ylitti 100 000, vuonna 2018 asiakaskäyntejä oli 264 000. Hurstilla viime vuonna jonotti yli 300 000 kävijää.

Turussa kerrotaan 15 prosentin vuosikasvusta – asiakaskontakteja noin 187 000 kappaletta.

– Jatkuva kasvu alalla, jota ei tulisi olla ollenkaan olemassa, ei tietenkään ole ollenkaan hyvä asia, tiivistää Operaatio Ruokakassin toiminnanjohtaja Jari Niemelä.

leipäjono köyhyys vähänvaraiset

Kyseisen järjestön kautta tulee "ainakin 95 prosenttia" kaikesta Turun alueella ilmaiseksi jaettavasta ruoasta. 

Myllypurossa elintarvikepua johtava Sinikka Backman sanoo, että tutkimuksen mukaan 92 prosenttia kävijöistä on täysin riippuvaisia ruoka-avusta.

– Lapsiperheiden määrä on kasvanut ja vanhusväestöä meillä on luvattoman paljon. Yli 90-vuotiaat käyvät arvuuttelua siitä, että ostaako lääkkeet vai tullako tänne.

Backmanin mukaan pienituloisimmille voisi antaa lääkkeet maksutta. "Se auttaisi jo paljon." 

Vuosina 1991–2019 Suomea on johtanut 10 hallitusta vaihtelevilla kokoonpanoilla. Tänä aikana ruoka-aputoiminta on vakiintunut osaksi suomalaista hyvinvointivaltiota. 

Hyvinvointivaltiota, jonka epäonnistumisen symboli leipäjono on, kirjoittaa köyhyystutkija Maria Ohisalo ruoka-apua käsittelevässä väitöskirjassaan. 

Lama toi leivän tarpeen, mutta nousukausi ei jonoja poistanut. Suomessa pelkästään EU-ruoka-apuun joutuu, ainakin kerran vuoden aikana, turvautumaan liki 300 000 ihmistä.  

"Puhutaan eri kieltä", Backman tiivistää leipäjonossa olevien ja päättäjien keskusteluyhteyden. 

leipäjonot

Backmanin mukaan tilannetta ei olisi mahdotonta hoitaa kuntoon, jos on tahtoa. 

Tahtoa päättäjät voivat käydä etsimässä vaikka Amos Rexistä. Tai sitten käydä tutustumassa siihen toiseen jonoon – heihin, jotkä sinnittelevät aamusta iltaan.

Lisää aiheesta:

Ruoka-avun työntekijät ympäri maan kertovat huolestuttavista ilmiöistäHanski, Kielo ja Oiva sinnittelevät alle tuhannella eurolla kuussa – "Sillä eläminen on täysi mahdottomuus"MTV vieraili Helsingin leipäjonossa, jossa moni harkitsee itsemurhaa taloudellisten ongelmien vuoksi – "Me vaan kitkutellaan"Jonot pitenevät ruoka-avussa, vaikka työttömien määrä pienenee: "Uusi ilmiö"Helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu kritisoi leipäjonoja: "Suurin osa avun saajista tavallista jengiä, joille lyhyt jonotus on halpa hinta arvokkaasta kassista"Sosiaaliturvan leikkaukset pidentävät leipäjonoja – ruoka-apu täyttää vatsan, mutta nälkä palaa aina
KöyhyysYhteiskuntaTalousKommenttiRahaHyväntekeväisyysKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Köyhyys
  • Eilen05:03
    J. D. Vance

    MTV Uutiset vieraili varapresidentti Vancen lapsuudenmaisemissa – nyt paikalliset toivovat häneltä apua

  • 1.11.22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • 20.10.19:38
    Tekoäly

    Tekoäly on luonut "köyhyyspornon": "Niitä kuvia ei olisi pitänyt ikinä julkaista"

  • 30.9.19:19
    Orpon hallitus

    Liki 30 000 lasta köyhyyteen sysäävät leikkaukset säästävät rahaa ehkä vain väliaikaisesti – "Kannustaminen ei auta, jos työtä ei ole"

  • 30.9.15:15
    Orpon hallitus

    Köyhän perheenäidin epätoivo: "Kysyin lapsilta, pärjätäänkö ilman lämmintä ruokaa"