Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kolumni: Myös autotoimittajalla on tunteet

Julkaistu 27.10.2015 13:18
Toimittajan kuva

Mikko Autio

mikko.autio@teknavi.fi

@mikkoau

Autotoimittajan ammatissa autoihin suhtautuu lähtökohtaisesti objektiivisesti. Ennen koeajoa auton tietoja tarkastellaan valmistajan ilmoittamien lukujen perusteella, ja mahdollisesti muiden tekemien mittausten avulla. Kulkine tulee myös asemoida mielessään oikeaan segmenttiin ja miettiä, mitkä mallit ovat sen kilpailijoita.

Liikkeelle lähdettäessä huomio kiinnittyy esimerkiksi rengasääniin, ohjaustuntumaan ja hallintalaitteiden sijoitteluun. Nämä ovat merkittäviä tekijöitä etenkin ensimmäisiä kertoja uudella autolla ajaessa. Ajan myötä nappien paikkoihin ja järjestelmien toimintalogiikkaan tottuu, jolloin ne alkavat tuntua normaaleilta. Tässä työssä tulee enää harvoin kovin suuria yllätyksiä vastaan, joten autoihin tottuminen käy melko nopeasti.

Fakta kuitenkin on, että pelkkien ominaisuuksiin tuijottamisen lisäksi autoihin liittyy paljon tunteita. Jokaisella merkillä on omat kannattajansa, kun toiset taas ovat vannoutuneita tietyn merkin mollaajia. Tämä on selvä merkki tunteiden heräämisestä ja vaikutuksesta merkkiä kohtaan.

Hiljattain Teknavilla ajossa ollut Alfa Romeo Giulietta Quadrifoglio Verde lukeutuu Suomessa suhteellisen harvinaisten autojen luokkaan. Sadan auton kieppeillä pyörineellä vuosimyynnillä Giuliettaa ei tule joka kadunkulmassa vastaan, minkä myötä malli tarjoaa markkinajohtajiin verrattuna tietynlaista eksklusiivisuutta. Tässä tapauksessa kyse ei ole auton paremmuudesta, vaan sillä ajamisen herättämistä tuntemuksista.

Autotoimittajatkin ovat kaikesta huolimatta ihmisiä ja välillä tunteet ottavat vallan. Huomasin suhtautuvani Alfaan alusta lähtien positiivisemmin kuin keskimäärin. Tämän kokoluokan persoonallinen vaihtoehto on aina mukava kokemus, mutta tässä tapauksessa suhtautumiseen vaikutti eniten isältäni kuulemat tarinat hänen nuoruuteen sijoittuneista seikkailuista Alfan ratissa. Nämä tarinat muistuttavat siitä, että Alfan neliapila oli jotain erilaista jo vuosikymmeniä sitten.

Aivan uuden hymyn sain huulilleni eräänä aamuna matkalla toimistolle. Niinkin yksinkertainen asia kuin vastaantulevan Alfa-kuskin tervehdys piristi tasaisen harmaata syysaamua. Se sai minut oivaltamaan uudella tavalla, mistä alfailussa on kysymys. Tämän merkin auton hankkiessaan saa kaupan päälle jäsenyyden nykypäivänä poikkeukselliseen autoiluyhteisöön. Se ei välttämättä tarkoita muuta kuin vastaan tulevien Alfa-kuskien morjenstamista, mutta parhaimmillaan se piristää ratkaisevasti päivää.

Lisää aiheesta:

Keittiömestari Henri Alén varasi jo uuden sähkö-Porschen, vaikkei ole edes nähnyt sitä omin silmin: "Joutuu varmaan muutaman lehtipihvin vielä paistamaan"Kun normaalisti rauhalliselta mieheltä meni hermo, päätti hän ryhtyä autotoimittajaksi – mikä ihme sai Lassen koeajamaan polttomoottoriauton?Toteutuuko tässä autoihmisen unelma? Suomen ensimmäisessä DS-liikkeessä vastassa lämmin kädenpuristus ja nimellä varattu parkkipaikkaGeneven jälkipyykki – "Ilmiönä autonäyttelyt ovat edelleen arvossaan"Alfa Romeon loppu oli lähellä, mutta toivo elää jälleen – pelastajan nimi on GiuliaKommentti: Autovalmistajien mainospuhe jyrää faktan – VW:n uskominen kävi kalliiksi
AutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 07:34
    Liikennevalvonta

    Poliisi kertoo, kuinka paljon Suomessa on kameratolppia – tämä on yleisin seuraamus, jos "räpsähtää"

  • Eilen11:55
    Auton huoltaminen

    Onko auton huolto ajankohtainen? Teppo Vesalaisen arvokas vinkki: "Säästin noin 700 euroa"

  • pe17:59
    Takaisinkutsut

    Toyotalla mittava takaisinkutsu Suomessa

  • pe15:25
    Hirvikolarit

    Poliisi jakoi hyytävän kuvan hirvikolaripaikalta: "Suosittelen vahvasti..."

  • pe12:33
    Liikennevalvonta

    MTV tutustui: Mitä löytyy "peltipoliisin" sisältä? Tolpan hinta jopa kymmeniä tuhansia euroja