Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kolumni: Älypuhelimet jakavat automaailman kahteen leiriin

Julkaistu 20.11.2015 21:34
Toimittajan kuva

Vesa Eskola

toimitus@teknavi.fi

Voisitko kuvitella elämää ilman älypuhelinta? Yhä harvempi voi – ja siksi puhelimen pitäisi integroitua yhä selvemmin myös autojen käyttöjärjestelmiin. Mutta pitääkö auton olla enää älykäs, jos puhelin on jo sellainen?

Apple vain Android-pohjainen käyttöliittymä? Vaiko peräti joku muu? Tarvitseeko auto enää tulevaisuudessa omaa navigaattoria, jos puhelimessa on jo sellainen? Tarvitaanko autossa ylipäätään enää tulevaisuudessa älykkäitä käyttöjärjestelmiä – etenkään jos niiden käyttö ei ole yhtä älykästä kuin oman puhelimen kautta?

Vaikeita kysymyksiä, joita aika moni miettii tällä hetkellä. Olen jutellut useiden autoalan ammattilaisten ja tehtaan edustajien kanssa aiheesta, ja se jakaa kutkuttavasti mielipiteitä. Väittäisin kuitenkin, että trendi on jatkossa sellainen, että ns. normaaleissa perheautoissa itse älypuhelin ottaa entistä suuremman roolin autossa. Edullisimmissa vaihtoehdoissa älypuhelin isketään yksinkertaisesti vain kiinni kojelaudassa olevaan telineeseen, jolloin sen kautta voidaan käyttää niin auton radiota kuin puhelimen omia sovelluksia kuin karttaohjelmaakin, jonka ohjeet tulevat vain auton kaiuttimista. Uskon, että aika monelle tämä olisi aivan riittävä vaihtoehto.

Arvokkaampien autojen luokassa eli ns. premium-segmentissä tilanne on luultavasti toinen. Älypuhelin on toki niissäkin toiminnan keskiössä, eli se sulautuu kätevästi yhteen auton kanssa, mutta autoissa on edelleen myös omia ja osittain päällekkäisiäkin järjestelmiä. Niitä ohjataan isolta kosketusnäytöltä.

Perustan tämän väitteen siihen, että monille ihmisille auto on edelleen myös fiilistelypaikka ja ratin takana halutaan nautiskella. Isot ja näyttävät näytöt edustavat tätä maailmaa – kuten edustavat myös uudet ja hienot digitaaliset mittaristot. Veikkaan esimerkiksi, ettei aika moni Audin ja VW:n uusiin digitaalisiin mittaristoihin tottunut enää halua luopua niistä.

Saattaa myös olla, että eri sovellusten suosiminen jakaa tulevaisuudessa niiden käyttäjiä yhä vahvammin eri leireihin. Tällä hetkellä ainakin Google näyttäisi olevan niskan päällä karttaohjelmissa, kun taas Spotify on kova sana Apple-maailmassa. Toki myös automerkkien omille sovelluksille riittää varmasti käyttäjiä – etenkin kun autoja käydään lataamaan yhä useammin sähköpistokkeesta.

Entä sitten Applen ja Androidin välinen taistelu? On vaikea kuvitella, että yksikään autonvalmistaja haluaa oikeasti olla riippuvainen vain toisesta. Eikä sekään ole oikeasti kenenkään etu, jos ihmisten pitäisi jatkossa valita automerkkinsä sen mukaan, mikä puhelin heillä on taskussaan. Eri automerkkien ja puhelimien suosiot kun vaihtelevat suurestikin eri maissa.

Siksi monet autot tulevat myös jatkossa tukemaan ainakin Applen Carplayta ja Android Autoa. Englantilaisen IHS-tutkimusyhtiön mukaan Applen Carplaylla on vuonna 2020 noin 37,1 miljoonaa käyttäjää, kun Android Autoa hyödyntää lähes 40 miljoonaa käyttäjää.

MirrorLink puolestaan jäänee näiden normaalien, edullisempien ja jollain tapaa myös järkevien autojen ominaisuudeksi. VW-konserni käy tässäkin jo esimerkistä. Skodaan ja VW:hen MirrorLinkin saa, mutta ei enää Audiin tai Porscheen.

Lisää aiheesta:

Ritari Ässä ei ole enää pelkkää kuvitelmaa – tekoälyn ansiosta auton kanssa pystyy pian juttelemaan vaikkapa auton huollosta tai lämpötilastaVolkswagen myöntää mokanneensa – fyysiset napit palaavat autoihin: "Ja siinä hitto soikoon pysytään"Geneven jälkipyykki – "Ilmiönä autonäyttelyt ovat edelleen arvossaan"Pystyykö Audin, BMW:n ja Mercedeksen yhteisomistama karttaohjelmisto haastamaan Googlen?Liikummeko 30 vuoden kuluttua pyörät alleen saaneilla älypuhelimilla?Kommentti: Jos auto kykenee muuntautumaan, sillä on vielä tulevaisuutta
ElektroniikkaPuhelimetAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Elektroniikka
  • 21.10.06:34
    Internet

    Pätkiikö netti? Syy saattaa piillä keittiössä

  • 13.10.15:37
    Takaisinvedot

    Ostitko tämän tuotteen Clas Ohlsonilta? Älä käytä!

  • 8.10.12:51
    Matkailu

    Vakuutusyhtiö listasi yleisimmät matkatavaravahingot – tietyt iPhonet korostuvat tilastoissa

  • 29.9.15:04
    Takaisinvedot

    Älä käytä! Tukesilta varoitus akkulaturista

  • 21.8.19:02
    Sairaudet ja taudit

    Kaikki, mitä tiedät kuulokojeista, on luultavasti väärin: "Laitteisiin saa puhelut liitettyä suoraan"