Jääkiekkohyökkääjä Brad Lambert kaipaa ehjää pelikautta, mutta ei vielä tiedä, missä tavoite tulee toteutumaan.
Viime kaudella lähes kaikki meni pieleen. Läpimurto Liigassa jäi toteutumatta JYPissä, eikä loppukausi Pelicansissa sujunut 18-vuotiaan pelaajan toiveiden mukaan.
Alle 20-vuotiaiden MM-kilpailuissa hän tuikki yhtenä Suomen kirkkaimmista tähdistä ja summasi kahdessa ottelussa pisteet 1+4=5. Kuin kauden ankeutta alleviivaten MM-kilpailut keskeytettiin koronapandemian räjähdettyä järjestäjien käsiin.
LUE MYÖS: Nuorilta Leijonilta väkevä MM-kenraali – "Pystymme parantamaan"
Seitsemän kuukautta myöhemmin hyökkääjä puhkuu peli-intoa.
– Pääsen lähtemään kisoihin tosi hyvin mielin. Meillä on huikea joukkue. Hienoa päästä jatkamaan pelejä, meillä on huikea joukkuehenki ja mahdollisuus menestyä, Lambert kertoi STT:lle maajoukkueen mediatilaisuudessa päivää ennen lentoa Kanadaan.
Suomi aloittaa MM-urakan keskiviikon vastaisena yönä ja kohtaa Latvian. Alkusarjassa vastassa ovat myös Slovakia, Tshekki ja kisaisäntä Kanada.
Sota ja pandemia varjostavat MM-kilpailuja
Vaikka Lambert puhui pelien jatkamisesta, ei kesken jäänyttä turnausta jatketa. MM-kilpailut pelataan alusta uudelleen ja myös osittain uusin joukkuein. Venäjä ei ole mukana, koska Kansainvälinen jääkiekkoliitto sulki sen turnauksistaan Ukrainaan kohdistuvan hyökkäyssodan takia. Latvia sai Venäjän paikan.
Koronapandemiakin hiipii kintereillä. Haastatteluhetkellä Lambert odotti testitulosta ja toivoi uuden MM-yrityksen sujuvan edellistä paremmin.
Kuinka vaikeaa oli käsitellä se, että turnaus katkaistiin?
– Ei sitä aluksi uskonut todeksi, kun sitten lensimmekin jo kotiin. Oli vaikeaa, eikä tiennyt, että päästään uudestaan pelaamaan.
Lambert muodosti tehoketjun ja kanssa. Kolmikko saattaa pelata jälleen yhdessä MM-jäillä.
