Mercedeksen E-luokan farmari on sedanin ohella käsite automaailmassa. Kuudennen sukupolven T-versio pelaa sen tutuilla vahvuuksilla: avarilla tiloilla ja matkustusmukavuudella.
Tykkäsimme
- matkustamisen mukavuudesta
- aistikkaasta ohjaamosta
- avarista tiloista
- hiljaisista ja taloudellisista moottoreista
Emme tykänneet
- todellinen mukavuus vaatii todellisia sijoituksia
- kun auto valitsee kaikilla herkuilla, valikoissa selaaminen saa pään särkemään
Suomeen lokakuu 2016
Hinta alk. 56 523 €
Elämä voi olla helpon mukavaa. Takana on pari tuntia ajoa uudella E-luokan farmarilla, ja matkustamossa vallitsee seesteinen tyytyväisyys. Sen paremmin kuski kuin etumatkustajakaan ei keksi mitään valittamisen aihetta. Tällaista on viihtyisä matkan taittaminen parhaimmillaan.
Lehdistön koeajoon annetut versiot on ladattu tietysti täyteen herkkuja, eli vakiona olevan taka-akselin lisäksi myös etuakseli ottaa tien epätasaisuudet lentävän maton pehmeydellä. Lisäksi sinänsä jo kuiskaavan hiljaisen auton melutasoa on vaimennettu vielä lisää akustiikkapaketilla. Kaukana on kavala ulkomaailma häiritsevine meluineen.
Teknavi on ajanut ja kirjoittanut E-luokan sedanista jo useamman jutun, joten auton tekniikasta ja ajettavuudesta voi lukea tämän jutun perässä olevista linkeistä.
Teknisesti farmari on kuitenkin lähes yhteneväinen sedanin kanssa, eikä ajettavuudessakaan sen suurempaa eroa ole. Tässä jutussa keskitytään tavaratilaan eli farmarin vahvuuksiin.
Mercedes on pitäytynyt ilahduttavasti melko pystysuorassa takalasissa, eli autosta ei ole yritetty rakentaa viistolla perällä lifestyle-farmaria. Tämä tarkoittaa sitä, ettei tavaratilaa ole uhrattu muotoilun alttarille.





