Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

KL: Täällä on maailman kalleinta asua – Helsinki on sijalla 27

Lehtikuva
Julkaistu 16.10.2017 11:13

MTV UUTISET

Maailman kalleimmat asunnot ovat Hongkongissa, kertoo Kauppalehti. Helsingissä neliöhinta on maailman 27. kallein.

Maailman kallein asuntojen neliöhinta on Honkongissa, uutisoi Kauppalehti. Bloombergin selvityksen mukaan asunnosta saa siellä maksaa keskimäärin 20 624 dollaria neliöltä. Lehden mukaan hinnat ovat nousseet Hongkongissa viidessä vuodessa noin 30 prosenttia.

Puolet kymmenen kalleimman kaupungin listalla ovat Aasiassa. Hongkongin lisäksi kymmenen kalleimman joukkoon ylsivät Singapore, Peking, Tokio ja Hongkongin lähellä sijaitseva Kiinan Shenzhen.

Toiseksi kallein ja Euroopan kallein kaupunki vertailussa on Lontoo, jossa neliömetri maksaa keskimäärin 13 832 dollaria. Muut kaupungit kymmenen kalleimman joukossa ovat Tel Aviv, Zürich, Geneve ja San Fransisco.

Pohjoismaisista kaupungeista kallein on Tukholma, jossa neliö maksaa 8740 dollaria ja on 16. kallein maailmassa. Helsinki on vertailussa sijalla 27 ja neliöhinta on 5079 euroa.

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Kauppalehti.

Lisää aiheesta:

Helsinki yhtä kallis kuin Lontoo – maailman kallein kaupunki löytyy IsraelistaHelsingin kalleimmat vuokrat ovat jopa kolminkertaiset verrattuna Suomen halvimpiin – katso, mistä löytyvät kalleimmat vuokraneliötArvaatko, mikä on kallein kunta? Kalleimman ja halvimman kunnan välillä miltei 1 800 euron eroVuokrien alue-erot ovat hurjat: Kalleinta Helsingissä ja halvinta Kouvolassa – eroa yli 10 euroa neliöltä!Tässä kaupungissa on enemmän superrikkaita kuin missään muualla – ultrarikkaita koko maailmassa yhteensä 256 000Maailman kalleimmat kaupungit listattiin – näissä paikoissa ei pikkurahoilla pärjää
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 18:00
    Janakkala

    Tukes tarkasti Janakkalan ilotulitevaraston tammikuussa – pitkä puutelista

  • 17:19
    Politiikka

    Ano Turtiainen alkoi toistaa salaliittoteorioita korona-aikana, ja lopulta tie vei Venäjälle: "Hän oli varsin jyrkkä"

  • 16:24
    Helsinki

    Oletko nähnyt tätä miestä? Poliisi etsii

  • 16:21
    Kotimaa

    Panssariajoneuvo tutki Janakkalan palopaikkaa – vielä voi räjähtää

  • 14:53
    Sää

    Markus Mäntykannas etelän lumesta: "Ennuste on harvinaisen raivostuttava"