Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Kikka-elokuvassa näyttelevä Elena Leeve kertoo, mikä oli roolissaan haastavinta

0:18Näin näyttelijä Sara Melleri muuntautuu 90-luvun laulajatähti Kikaksi!Katso video! Näin Sara Melleri muuntautuu 90-luvun laulajatähti Kikaksi!
Julkaistu 30.10.2022 10:15
Toimittajan kuva

Jari Peltola

jari.peltola@mtv.fi

Näyttelijä Elena Leeve näyttelee elokuvassa Kikan manageria ja läheistä ystävää.

Kikka-elokuvassa näyttelevä Elena Leeve kehuu yhteistyötä ohjaaja Anna Paavilaisen ja Kikkaa näyttelevän Sara Mellerin kanssa.

– Kikan maailmaan hyppääminen oli aivan ihanaa. Tiivis yhteistyö Annan ja Saran kanssa oli kaikista parasta, Leeve kertoo.

Leeve muistaa Kikan varsin hyvin omasta nuoruudestaan. Hän kertoo kuunnelleensa Kikan kappaleita ja erityisesti hänen mieleensä on painunut Kikan värikkäät julisteet ja albumikuvat.

Leeve näyttelee elokuvassa Kikan manageri Paulaa. Näyttelijä kertoo valmistautuneensa kuvauksiin tutustumalla monipuolisesti Kikan elämään.

– Kuuntelin Ylen Kikka-kuunnelman, luin Raija Pellin kirjoittaman kirjan Kikasta ja toki työryhmän kanssa tutustuimme arkistomateriaaleihin, Leeve sanoo.

Haastavinta Leevelle oli opetella soittamaan levyjä uskottavasti, sillä roolihahmo oli myös DJ. Hän iloitsee, että sai siihen perehdytystä ja opetusta, ennen kuvauksia.

– Ei siinä voi vaan seistä ja näyttää siltä, että muka soittaisi, näyttelijä nauraa.

Hän uskoo, että Kikka antoi suomalaisille paljon iloa elämänsä aikana ja sanoo, että ihmisten pitäisi nähdä elokuva, sillä hänen mukaansa siinä on niin paljon lämpöä, jota tässä maailman ajassa tarvitaan.

– Tässä elokuvassa on sellaista humaania rakkautta, jota tarvitaan tähän aikaan, näyttelijä lopettaa.

Lue myös: Kikka!-elokuvan pääosarooli on valittu – näin Sara Melleri muuntautuu 90-luvun seksisymboliksi

KikkaElena LeeveRaija PelliSeurapiirit
Toimittajan kuva
Jari Peltola
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Eero Aho ei tuntenut Elias Salosta ennen elokuvan kuvauksia: "Suhteemme on vähän kuin isällä ja pojalla"Salkkareihin paluun tehnyt Johanna Puhakka: "Tuntuu kuin olisi palannut toiseen kotiin"Johanna Puhakka tekee paluun Salkkareihin – näin hän yhdistää työn ja vanhemmuudenNäin Dome Karukoski houkutteli Jenni Vartiainen elokuvaansa: "Ensimmäinen reaktio oli kauhistus"Viivi Pumpaselta paljastus Salkkarit-hahmosta – Kikasta tulee esiin uusi puoliOona Airola on kuin ilmetty Kaija Koo – näyttelijä kertoo, millaista oli valmistautua laulajan rooliin

Tuoreimmat aiheesta

Kikka
  • 26.10.202414:27
    Musiikki

    Kikka viettäisi tänään 60-vuotissyntymäpäiväänsä – läheiset kertovat laulajan tarinan

  • 20.06.202310:45
    Seurapiirit

    Kikan sisko Kati Lahti herkistyi kyyneliin suorassa lähetyksessä – kertoi totuuden sisarensa kuolemasta

  • 13.12.202206:40
    Mitä tapahtui Pöllölaaksossa?

    Tiesitkö? Pöllölaaksossa on operoinut MTV:n oma levy-yhtiö – tässä "Hämiksen luolassa" ovat syntyneet suurimmat suomalaiset iskelmäklassikot

  • 29.10.202211:02
    Seurapiirit

    Kikka-elokuvan ohjaaja Anna Paavilainen: "Toivon että jokainen voisi astua hetkeksi Kikan saappaisiin"

  • 13.10.202216:01
    Elokuvat

    Sara Mellerin mielestä seksuaalisuutensa haltuun ottaneisiin naisiin kohdistetaan vielä tänäkin päivänä häpäisyä: "Liitän Kikan bimbo-määrittelyn siihen"