Riitta Havukainen opiskeli Teatterikorkeakoulussa 1982–1986.
Pitkän uran sekä teatterilavoilla että televisioproduktioissa tehnyt näyttelijä Riitta Havukainen jäi vuodenvaihteessa eläkkeelle Helsingin Kaupunginteatterista. Huomenta Suomen haastattelussa lauantaiaamuna vieraillut näyttelijä kertoi, että Helsingin Kaupunginteatterista eläköitymisen myötä hänellä on suunnitteilla tehdä freelancerina muita töitä.
– Kameratöitä, äänikirjoja, jotain, mitä nyt haluan tehdä, hän luettelee.
Lue myös: Eija Vilpas jää eläkkeelle, mutta jatkaa kuitenkin työntekoa – näyttelijä kertoo, mistä on kyse
Havukainen kirjoitti ylioppilaaksi vuonna 1974, ja Teatterikorkeakoulun ovet hänelle aukesivat vuonna 1982. Kahdeksasta välivuodesta näyttelijä vietti neljä yliopistolla opiskellen.
– Opiskelin suomen kieltä ja kirjallisuutta, musiikkitiedettä… Oli siinä kaikennäköistä sivuainetta, hän kertasi ja lisäsi, että yliopisto-opintojen rinnalla hän viihtyi myös ylioppilasteatterissa.
Havukainen pyrki Teatterikorkeakouluun yhteensä kuusi kertaa. Hän oli 27-vuotias päästessään kyseiseen opinahjoon.
