Minttu Mustakallio tähdittää teatteriesitystä Ruotsissa – repliikkien opettelu vaati tuplatyön
Minttu Mustakallio esiintyy naapurimaassamme Ruotsissa.
Näyttelijä Minttu Mustakallio tähdittää parhaillaan Ruotsissa teatteriesitystä, jonka ensi-ilta oli juuri.
– Olen ollut yhdeksän viikkoa harjoituksissa ja nyt alkaa esitykset, niitä on neljä viikkoa. Teen ison pääroolin ruotsalaisessa teatterissa, Mustakallio kertoi Vidan aamiaistilaisuudessa.
Mustakallio aloitti valmistautuminen rooliin jo viime syksynä, sillä vuorosanat piti opetella ruotsiksi.
– Olen suomenkielinen ja repliikkien opettelu ruotsiksi on minulle tuplatyö. Se on varmaan jollekin helppoa, mutta minulle ei ollut, Mustakallio naurahtaa.
Mustakallio kertoo, että yksi syy lähteä naapurimaahan oli se, että hän halusi nähdä, miten työnteko eroaa Ruotsissa verrattuna Suomeen. Ohjaaja oli Mustakalliolle entuudestaan tuttu, sillä hän ohjasi muutama vuosi sitten teatteriesityksen Suomessa, jossa Mustakallio näytteli.
– Työnteko ei ole siellä mitenkään erilaista ja nyt olen huomannut, että ammattiteatterit toimivat varmaan aika samalla lailla Skandinaviassa. Ainoastaan minun työntekoni on erilaista, kun opettelen tekstit eri tavalla.
Mustakalliolla ei ole juuri aikaisemmin kokemusta ulkomaisista tuotannoista.
– En ole ikinä ennen ollut näyttelemässä teatterissa ulkomailla, tämä on ensimmäinen kerta. Viime kesänä kuvasin ensimmäistä kertaa ulkomaalaista tuotantoa Ruotsissa.
Sen suurempia haaveita Mustakalliolla ei ole kansainvälisille markkinoille.
– Minulla on ollut hyvin töitä Suomessa, eikä ole hirveää hinkua Hollywoodiin. Me teemme tosi hienoja juttuja Suomessa.
Uusimmat
-
05:00
MTV Uutiset seuraa vaalipäivän trilleriä – mikä kolmesta suuresta nousee ykköseksi?
-
23:25
Videot näyttävät, miten kymmenet tornadot pyyhkivät Yhdysvaltojen läpi – ainakin 21 kuollut: "Tuhot katkaisivat kaupungin kahtia"
-
22:57
Ben Blood otti itse kantaa kohutilanteeseen – "Hän kaatui, pelottava haaveri"
-
22:54
Loton huikea 7,7 miljoonan euron voittorivi pelattiin Jyväskylässä
-
22:51
HS: Vihreiden ehdokas Kasper Kivistö kertoo tulleensa nuorten pahoinpitelemäksi hississä – lyötiin nyrkillä niskaan ja potkaistiin selkään
-
22:31
Israelissa mielenosoitukset jatkuvat hallituksen lykkäämää lakiuudistusprosessia vastaan
-
22:16
Lotossa yksi täysosuma! 7 700 000 euroa lähti jakoon – Tässä oikea rivi
-
22:06
Näin autismikirjo voi vaikuttaa parisuhteeseen ja seksiin – "Tarvitaan suoria sanoja"
-
22:06
Pia Lamberg ihastuttaa yhteiskuvalla pienen Kai-poikansa kanssa: "Kaikkeni"
-
22:01
Ukrainan viranomaislähteet: Pieni vauva kuollut Venäjän pommituksessa Donetskissa – MTV seuraa sotaa
-
21:58
Max Verstappenilta kovaa tekstiä F1:n suuntaan, uhkaa jopa lopettamisella – "Siinä tapauksessa en ole täällä pitkään"
-
21:44
Tapparan tähtipakki hämmästelee Liigan jatkuvaa ohjelmaongelmaa – "Luulisi, ettei olisi niin pirun vaikeaa!"
-
21:14
Turengissa huutokaupataan todellinen erikoisuus – meklarikin häkeltyi: "Kyllä tässä kohtaa raavin vartin ohimoani"
-
21:06
Pelicansin Ilves-voitossa yksinkertainen kaava – se liittyi Lukas Jasekiin ja Iikka Kangasniemeen
-
21:04
Ilves-tähden pelottavasti laitaan jyrännyt Ben Blood joutuu kurinpitokäsittelyyn – myös Tappara-pakin taklaus syyniin
-
21:02
Stephen “tWitch” Bossin leski Allison juhli poikansa syntymäpäivää – perheen ensimmäinen vuosipäiväjuhla isän poismenon jälkeen
-
20:54
Micke-Max Åsten makusteli maalillaan ja lähetti terveiset Tampereen finaalifiilistelijöille
-
20:25
Lumivyöryvaara jatkuu Pohjois-Norjassa: Useita alueita evakuoitu
-
20:20
Pitääkö kumppanin kanssa puhua siitä, ketä äänestää? Lukijaraati vastaa
-
20:18
Kammottava hetki keskeltä tornadoa tallentui kameraan Yhdysvalloissa – puut kaatuvat ympärillä: "Pyhä jysäys!"
-
Lataa lisää