Herukkapuskien sato on parhaimmillaan. Lämpöisen alkukesän vuoksi herukat ovat kypsyneet tavallista aikaisemmin koko Suomessa, eikä keräämisen kanssa kannata aikailla.
Tänä vuonna herukat olivat valmiita poimittaviksi jo heinäkuun kolmannella viikolla, kun yleensä sato kypsyy heinä- ja elokuun vaiheessa.
– Erityisesti valkoherukka kypsyi selkeästi aikaisemmin kuin pitkään aikaan. Edes viljelijät eivät muista vastaavaa lähihistoriasta, kertoo Hedelmän- ja Marjanviljelijäin liiton viljelyneuvoja Tuija Tanska.
Valkoherukka menee enimmäkseen teollisuuden tarpeisiin mutta puna- ja viinimarjoja monet haluavat poimia omaan käyttöön. Jos omalla pihamaalla pensaita ei ole, lukuisilla suoramyynti- ja itsepoimintatiloilla ympäri Suomen pääsee keräämään herukoita talven varalle tai vaikkapa mehumaijaan.
Tanskan mukaan tilat hinnoittelevat omat herukkansa mutta torikaupassa litrahinta on heinäkuun lopusta lähtien liikkunut kolmesta eurosta neljään ja puoleen euroon.

