Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Kiekkopomo uskoo, että pelitauko johtaa lomautuksiin SM-liigassa – "Tämä tuli silmille hyvin nopeasti"

Elmeri Elo / All Over Press
Julkaistu 02.12.2020 16:17
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Jääkiekon SM-liiga jää ennenaikaiselle joulutauolle, kun pelit keskeytetään 3.–19. joulukuuta välisenä aikana. Seuraavat ottelut otteluohjelmassa ovat joulun jälkeen 26. joulukuuta. SM-liigan hallitus teki päätöksen pelien keskeyttämisesti tiistai-iltana, koska koronarajoitukset estävät pelaamisen lähes kaikilla liigapaikkakunnilla.

Keskeytyspäätöksestä tiedotettiin keskiviikkona. SM-liigan puheenjohtaja Heikki Hiltunen kertoo, että päätös keskeyttämisestä oli yksimielinen, mutta ei helppo.

– Kaikki seurat ymmärtävät tilanteen. Kun alkoi suurin osa paikkakunnista pudota pois, pelaaminen meni mahdottomaksi, Hiltunen sanoo.

– Päätös harmittaa kaikissa seuroissa. Kassavirta ehtyy, mutta kulut juoksevat koko joulukuun. Tyhjille katsomoille pelaaminen ei ole ollut SM-liigassa vaihtoehto koko pandemian aikana.

Voit kuunnella Hiltusen haastattelun kokonaisuudessaan yllä olevalta videolta.

Hiltunen myöntää, että keskeytyspäätös ajaa jo ennestään vaikeassa taloustilanteessa olevat seurat ahtaalle.

– Erittäin vaikea tilanne. Seuroissa kiinteät kulut, palkat, vuokrat ja areenoihin liittyvät kulut juoksevat koko ajan. Tärket tulot, otteluista tulevat lipputulot ja oheismyynti, jäävät saamatta. Se asettaa seurat kassamielessä haastavan tilanteen eteen.

Osa seuroista on syksyn aikana käynyt yt-neuvotteluita kulujensa sopeuttamiseksi. Muissa seuroissa on päästy henkilöstön kanssa yhteisymmärrykseen palkkojen leikkaamisesta.

Uuden tilanteen edessä seurat saattavat tarvita lisää sopeutustoimia. Hiltusen mukaan lomauttamisilta tuskin vältytään.

– Ei varmasti voida välttyä, mutta en usko, että se on ensimmäinen vaihtoehto.

Joukkueen lomauttamisessa haasteeksi nousee Hiltusen mukaan se, että pelitauko on ainakin alustavasti jäämässä melko lyhyeksi.

Epidemian vuoksi voimassa olevassa nopeutetussa yt-menettelyssä neuvotteluesitys tulee antaa viisi päivää ennen yt-neuvotteluiden alkamista. Itse neuvotteluihin tulee varata vähintään viisi päivää ja lomautus voidaan käynnistää viisi päivää siitä ilmoittamisen jälkeen.

– Lomautusten käyttöönotto vie päiviä. Siinä jää lyhyt aika lomautukselle. Suoraan tauolta pelaamaan tuleminen ei ole ammattilaisurheilussa mahdollista. Ellei sitten tauko veny pidemmäksi, silloin lomautuksesta voisi olla kustannusmielessä hyötyä.

Lomautusten sijaan seuroissa voidaan pyrkiä hakemaan ratkaisuja, joilla lykätään maksuja tulevaisuuteen.

–Voidaan neuvotella maksuja ja mahdollisia palkkojen maksuja eteenpäin, että tältä jaksolta, kun ei ole tuloja, voidaan pienentää menojakin.

Hiltusen mukaan tiukentuneet rajoitukset astuivat voimaan niin nopeasti, ettei seuroissa ehditty valmistautua tilanteeseen.

– Tämä tuli silmille hyvin nopeasti. Seurat eivät olleet varautuneet siihen, että yhtäkkiä rajoitetaan ja kassavirat, jotka oli suunniteltu joulukuulle, tyrehtyvät täysin.

SM-liigan runkosarja ja pudotuspelit pyritään ylimääräisestä tauosta huolimatta pelaamaan täysimääräisenä loppuun saakka. Tämä tarkoittaa sitä, että otteluohjelmaa joudutaan rukkaamaan kovalla kädellä. Samalla sarja tulee venymään pitkälle kevääseen. 

– Mahdollisesti tiivistetään ja pelataan pidemmälle keväälle, mahdollisesti kesäkuullekin.

Juttua muokaatu 2.12. kello 17.36. Tarkennettu yt-prosessin kulkua.

Lisää aiheesta:

Salibandyn pääsarjat sinnittelevät sitkeästi koronaviruspandemian keskellä – "Seurat eivät halua joutua siihen tilanteeseen"Liigan pakkotauko kiristää seurojen kukkaronnyörejä: "Todettu, että olemme tehneet enemmän kuin on pyydetty"Joulukuun ottelutulot pyöreä nolla! Seurapomo kertoo, millä konsteilla tilanteesta selvitään ja kommentoi myös lomautuksia: "Siinä ei ole oikein järkeä"SM-liigaa uhkaa radikaali ratkaisuSM-liigassa suunnitteilla radikaali varautumistoimi: Jos seura ei kestä koronaa, kauden voi keskeyttää ja Liigaan saa palata ensi vuonnaSM-liiga suunnittelee katsomoihin osittaista maskipakkoa ja haluaa katsojien tiedot talteen – "Kaikki kivet pitää kääntää, että pystymme pelaamaan sarjan"
LiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen16:24
    Jääkiekko

    Tässä on Doug Sheddenin uusi osoite

  • Eilen07:01
    Jääkiekko

    "Miten on mahdollista?" – erikoinen tieto kuumasta liigajoukkueesta ällistyttää Karri Kiveä

  • 14.12.20:03
    Kärpät

    Kärpät kaappasi SM-liigasta tutun ruotsalaisen

  • 14.12.17:35
    Sport

    Kaukalosta kadonnut SM-liigapelaaja: Sopimus purettu

  • 14.12.10:44
    Ässät

    SM-liigassa tapahtuu nyt kummia: "Tämmöistä ei ole tarvinnut vuoteen sanoa"