Ihme ja kumma -kahvilan saama julkisuus muutti nuorten arjen.
Kaappaus keittiössä -ohjelmassa tutustuttiin Salossa sijaitsevaan Ihme ja kumma -työpajaan ja kahvilaan, jossa työskentelee TE-toimiston palkkatuella työllistyneitä erityisnuoria. Kahvila ja työpaja on Ihme ja Kumma Tuki ry:n ylläpitämä.
Yhdistyksen puheenjohtaja ja kahvilan johtaja Jorma Nurmisen mukaan ohjelmasta saatu julkisuus johti yhden nuoren työllistymiseen. Ihme ja kumma -työpajan pääkokkina toimivalle Markukselle tarjottiin kesätöitä ravintolasta heti ohjelman jälkeen.
– Ohjelma tuli maanantaina televisiosta ja keskiviikkona hänelle soitettiin, Nurminen kertoo MTV Uutisille.
Markus palkattiin kesäkokiksi Kemiönsaarelle ravintola Kansakouluun. Nurmisen mukaan tuleva työ on Markukselle suuri asia, sillä se on hänelle ensimmäinen oikea ravintolakokemus.
– Hän on rinta rottingilla. Hän on käynyt jo katomassa paikat ja sai kesäasunnon paikan päältä. Kyllähän hän on täpinöissään, Nurminen kertoo.

