Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Karanteenissa tylsistynyt Ellen DeGeneres soitti Michelle Obamalle – näin presidenttiperheen arki koronaviruksen keskellä sujuu: "En tiedä, missä Barack on"

1:03"Joulupukki"Barack Obama vieraili lastensairaalassaBarack Obama ilahdutti sairaalan lapsia joulupukiksi pukeutuneena
Julkaistu 28.03.2020 12:09
Toimittajan kuva

Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Ellen DeGeneres tiedusteli Michelle Obamalta kuinka perheen arki sujuu keskellä koronakriisiä.

Yhdysvaltalainen juontaja Ellen DeGeneresin huippusuosittu talk show on lopettanut uusien jaksojen kuvaamisen ainakin maaliskuun loppuun saakka koronaviruspandemian takia, joten juontaja itsekin vietää tällä hetkellä aikaansa kotikaranteenissa – sosiaalisen median tiliensä perusteella erittäin tylsistyneenä. 

Maanantaina 23. maaliskuuta DeGeneres tappoi aikaa kotonaan soittamalla eräälle ystävälleen: kelle muulle, kuin Yhdysvaltojen entiselle ensimmäiselle naiselle Michelle Obamalle.

Obama kertoi, että hän, hänen miehensä, Yhdysvaltojen entinen presidentti Barack Obama sekä pariskunnan tyttäret Sasha ja Malia ovat kaikki yhdessä perheen kotona ja yrittävät pitää itsensä kiireisinä. 

Jos video ei näy, voit katsoa sen tästä.

– Yritämme saada rakennetta päiviimme. Kaikki ovat kotona, tytöt ovat kotona yliopistosta sillä koulua käydään nyt etänä. He ovat omissa huoneissaan tekemässä verkkokurssejaan. Luulen, että Barack on... en tiedä, missä Barack on. Hän oli puhelimessa pitämässä kokouspuhelua. 

– Yritämme pitää rutiinit käynnissä, mutta meillä on myös vähän ollut Netflixiä ja chillausta, Obama paljasti. 

LUE MYÖS: Olisitko uskonut? Nämä artistit soivat Michelle Obaman treenisoittolistalla: "Tarjotakseni hieman inspiraatiota"

Obama korosti puheessaan myös sitä, että useat apua tarvitsevat tulevat tarvitsemaan apua myös sitten, kun pandemia on mennyt ohi. Hän yritti myös löytää asiasta oman positiivisen puolensa. 

– Se on pakottanut meidät istumaan alas toistemme kanssa, käymään oikeita keskusteluja, todella kysymään kysymyksiä ja miettimään, kuinka pitää itsemme kiireisinä muutenkin, kuin vain television tai tietokoneen avulla. 

– Se on hyvä harjoitus, joka muistuttaa siitä, ettemme tarvitse suurinta osaa niistä tavaroista, joita meillä on. Kun ajat ovat huonot, se, että on läheisiä ja hyvä terveys... tulemme toimeen niin paljon vähemmällä ja mielestäni se on tärkeä oppitunti, jonka haluan lasteni ymmärtävän. Ole kiitollinen siitä, mitä sinulla on ja ole valmis jakamaan se muiden kanssa tarvittaessa.

Lähde: Huffington Post

Lisää aiheesta:

99-vuotias teräsmummo paljastaa pitkän iän salaisuuden: "Siten olen itse päässyt näin pitkälle."Amerikkalainen Alison myöntää, ettei halua koronakaranteenin loppuvan – selittää syyt: "Tiedän, että ajatukseni ovat vastoin yleisiä mielipiteitä"Shirly Karvinen palasi takaisin radioon – aloitti työt keskipäiväjuontajana: "Olen parempaa seuraa, kun saan tehdä omia juttuja"88-vuotias Norma vietti syntymäpäivänsä yksin koronakaranteenissa – ei suostu lannistumaan tilanteesta: "En tiedä, miksi kaikki parkuvat, en ollut surullinen"Oppilaat joutuivat eristyksiin koteihinsa koronaviruksen takia Teksasissa – opettaja päätti yllättää kaikki suloisella tavallaFloridassa spring break -lomaa viettävät opiskelijat vannovat bilettämisen nimeen koronaviruksesta huolimatta, katso video: "Tämä virus ei ole niin vakava"
Michelle ObamaEllen DeGeneresBarack ObamaKoronavirusSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Michelle Obama
  • 25.8.15:30
    Barack Obama

    Michelle Obamalta yllättävä paljastus – toinen tytär oli haastava lapsi isälleen

  • 12.6.18:53
    Barack Obama

    Barack Obaman hiukset kiinnittävät huomion perhekuvassa

  • 28.5.19:25
    Barack Obama

    Obamat katkovat siipiä ikäviltä huhuilta – bongattiin New Yorkissa romanttisissa tunnelmissa

  • 3.5.14:06
    Barack Obama

    Michelle Obaman mukaan oli "painajaismaista" salata medialta teini-ikäisten tyttärien juhliminen

  • 21.4.19:59
    Barack Obama

    Michelle Obaman veli antoi aikoinaan karun ennustuksen sille, kuinka suhteelle Barack Obaman kanssa kävisi