Poliisi kertoo, että Jyväskylän keskustassa on käynnissä mielenilmaisu, josta ei ole ilmoitettu poliisille ennakkoon.
Poliisi kertoo olevansa paikalla turvaamassa yleistä järjestystä ja turvallisuutta, sekä pyrkii varmistamaan liikenteen sujumisen.
Hieman aiemmin Elokapina ilmoitti aloittaneensa Rallikapina26 -mielenosoituksen, jolla vastustetaan "öljypohjaisia ralleja" ja fossiiliriipuvuutta.
– Rallit autoilevine katsojineen tarjoavat öljypohjaista "vapautta", joka on jyrkässä ristiriidassa välttämättömien ilmasto- ja luontotavoitteiden kanssa, Elokapinan tiedotteessa todetaan.
Elokapina kertoo tiedotteessaan protestoivansa paitsi fossiiliriippuvuutta, myös poliisijohdon määräämää televalvontaa vastaan. Elokapina syyttää poliisijohtoa ympäristöaktivisteihin kohdistuneesta televalvonnasta. Elokapinan mukaan televalvonnan perusteet ovat olleet virheellisiä ja liioiteltuja.
Juttu päivittyy.

