Ville Niinistö pitää yllättävänä, miten hiljaa hallitus on pahoinpitelystä Sinimustan liikkeen tapahtuman yhteydessä.
Europarlamentaarikko Ville Niinistö kritisoi hallitusta siitä, ettei se ole ottanut kantaa vappuna Tampereella tehtyyn pahoinpitelyyn.
Poliisi ei ole toistaiseksi tunnistanut äärioikeiston kulkueessa marssineita henkilöitä, jotka osallistuivat naisen pahoinpitelyyn vappupäivänä Tampereella.
Niinistö kirjoittaa tapauksesta Facebook-sivuillaan.
– Yllättävää ei ole se, että äärioikeisto käyttää väkivaltaa. Yllättävää on se, kuinka hiljaa valtiovallan ja Orpon hallituksen ministerit ovat tapahtuneesta olleet, Niinistö kirjoittaa.
– Ministereiden vastuulla on varmistaa, että viranomaiset ehkäisevät väkivaltaa käyttävien tahojen mielenilmaisut ennalta tai ainakin että viranomaiset puuttuvat niihin välittömästi - eivätkä ainakaan suojele niitä.
– Nyt poliisi oli hidas havaitsemaan tapahtunutta. Tässä on selvitettävää, Niinistö toteaa.
Niinistön lisäksi Suomen kärkipoliitikkojen hiljaisuutta on kummastellut muun muassa Tampereen kaupunginhallituksen varapuheenjohtaja Perttu Jussila (vihr.).
Rantanen otti kantaa naamioitumiseen
Toistaiseksi vain sisäministeri Mari Rantanen (ps.)on ottanut asiaan kantaa X:ssä. Rantasen mukaan kasvot peittävä naamioituminen tai pukeutuminen julkisilla paikoilla ja julkisissa tiloissa olisi kiellettävä.
Kielto koskisi Rantasen mukaan kaikkia uskontoon ja poliittiseen mielipiteeseen katsomatta.
Rantanen toteaa, että Suomessa on sanan- ja kokoontumisvapaus kaikille, myös niille joiden mielipiteet ovat sellaisia joista joku ei pidä.
– Väkivalta ei kuulu yhteenkään kulkueeseen - tai yhtään mihinkään, hän kirjoittaa.

