Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kalle Rovanperän suunnitelma toimi Lankamaassa: "Pystyin kuromaan auraamisen häviötä kiinni"

Kalle Rovanperä vauhdissa Suomen MM-rallissa perjantaina.
Kalle Rovanperä vauhdissa Suomen MM-rallissa perjantaina.Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 05.08.2022 11:05
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Suomen MM-rallissa kolmen ajetun erikoiskokeen jälkeen viidentenä oleva Kalle Rovanperä kertoo hyökänneensä perjantain toiselle, Lankamaan pätkälle kovempaa, koska tiesi sen olevan uusi kaikille.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Kausi 2026 käyntiin Monte Carlossa 22. tammikuuta. 

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.

Rovanperä joutuu starttaamaan MM-kärkimiehenä rallin avauspäivän erikoiskokeille ensimmäisenä. Keski-Suomen pyörivän soran teillä tästä koituu ”auraajan” tehtäviin joutuvalle paljon haittaa.

LUE MYÖS: MTV seuraa – Suomen MM-ralli: Esapekka Lappi tykittää pohja-ajan! Kalle Rovanperä petaa hyviä asemia iltapäivään

Keskipäivän jälkeen samat pätkät ajetaan uudelleen, joten Rovanperänkin tilanne helpottuu hieman. Hän onnistui pysyttelemään 10,8 sekunnin päässä kisaa johtavasta Hyundain .

Ott Tänakista

– Ihan hyvä tuntuma oli saman tien. Ajo oli omasta mielestä hyvää ja sillä tasolla, jolla se pitääkin olla. Laukaassa (EK2) nyt jäätiin liikaa omasta mielestä, mutta sitten taas toisaalta se pätkä tuli hyvin.

– Se on pätkä, jonka kaikki ovat ajaneet tosi monesti, ja siinä nyt vain aura-autona ei hirveästi enemmän pystynyt tekemään, Rovanperä kertoi C Moren haastattelussa.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

EK3 Lankamaa on aiemmista ralleista tuttu vain toiseen suuntaan ajettuna, joten kaikkien kuskien oli tehtävä nuotitukset täysin uusiksi. Reilun 21 kilometrin pätkällä Rovanperä hävisi tallikaverinsa Esapekka Lapin pohja-ajalle vain 3,3 sekuntia.

Hän kertoi hyökänneensä nopealla soratiellä ahnaasti.

– Se oli ihan tiedossa, että uusi pätkä ja uudet nuotit, niin siellä pystyy ehkä ajamalla tekemään vähän enemmän eroa. Joka rallissa, jossa on ollut uusia pätkiä, on yritetty aina puskea vähän kovempaa, Rovanperä taustoitti.

– Nyt se näytti taas siltä, että pystyy tekemään ajamalla eroa ja kuromaan auraamisen häviötä kiinni, hän iloitsi.

LUE MYÖS: Ei voi olla totta! Oliver Solberg heti nolosti katolleen – ruotsalaiskuski huusi tuskaansa: "Tässä touhussa ei ole enää mitään järkeä"

Laukaan erikoiskoe ajetaan huoltotauon jälkeen uudelleen kello 12.15 alkaen. Sen jälkeen edessä jälleen Laukamaa ennen siirtymistä iltapäiväksi Jyväskylän Harjulle. Illalla edessä ovat vielä Petäjäveden suunnalla Ässämäki ja Sahloinen-Moksi, jotka ajetaan niin ikään kahteen kertaan.

– En usko, että mikään muuttuu. Yritetään ajaa nyt kovaa. Toivottavasti on parempi pito, joten yritetään pysyä vauhdissa eikä jäädä niin paljon, Rovanperä ennakoi.

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperä vähätteli huikeaa temppuaan: "Meni niin kuin oli suunnitelmissa"Esapekka Lappi näki Rovanperän vauhdin ja naurahtaa tämän puheille: "Se Viron kuningas tulee menemään kovaa"Esapekka Lappi erinomaisissa asemissa – aamupäivän arasteluun löytyi selkeä syy: "Siellä se kello käy"Esapekka Lappi kertoo ”radikaaleista muutoksista” – Kalle Rovanperällä vielä töitä edessä: "Jouduimme vähän säätämään"Kalle Rovanperä yllättyi rajusta haasteesta: "En odottanut ihan noin vaikeaa"Kalle Rovanperä kärjen vauhdissa testi-ek:lla – perjantaina edessä iso haaste: "Väkisinkin tulee takkiin aika paljon"
Suomen MM-ralliMM-ralliRalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Suomen MM-ralli
  • 11.10.07:00
    MM-ralli

    Kalle Rovanperältä tunnustus: Vihjaus lopettamisesta jo kaksi kuukautta sitten

  • 26.9.10:09
    Elokapina

    Kolme Elokapinan aktivistia on kannellut poliisin televalvonnasta hovioikeuteen – syyttävät väärien tietojen antamisesta MM-rallien tapahtumista

  • 29.8.13:26
    MM-ralli

    Suomen MM-rallin hehkutettu erikoisuus herätti keskustelua: "Onhan se vähän ohut"

  • 10.8.07:30
    MM-ralli

    Tommi Mäkisen uralla onnekas startti – yllättävä muutos avasi tien huipulle

  • 8.8.11:03
    MM-ralli

    Suomen MM-ralli jysäytti hurjat lukemat