Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Kalle Rovanperän murheenkryyni nousi puheeksi – asiantuntija meni ensin sanattomaksi

3:06Hankookin renkaissa ilmeni ongelmia Kenian MM-rallissa – "Ei voi kymppiä antaa"Hankookin renkaissa ilmeni ongelmia Kenian MM-rallissa – "Ei voi kymppiä antaa".
Julkaistu 23.03.2025 20:11
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

MTV Urheilun asiantuntijat Janne Ferm ja Riku Tahko eivät antaneet puhtaita papereita Hankookin sorarenkaiden debyytille MM-rallissa. 

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Kausi 2026 käyntiin Monte Carlossa 22. tammikuuta. 

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.

MM-sarjan rengasvalmistaja vaihtui täksi kaudeksi Pirellistä Hankookiin. Uuden rengastajan ensikisat Monte Carlossa (lumirengas) ja Ruotsissa (piikkirengas) sujuivat mukavasti, mutta Kenian soralla alkoi nousta kysymysmerkkejä, vaikka Hankook on panostanut suorituskyvyn sijaan kestävyyteen. 

Kuljettajat kautta linjan kokivat paljon rengasrikkoja, ja esimerkiksi Toyotan suomalaistähden Kalle Rovanperän kisa lähti luisuun

rengasvaurioiden myötä lauantaina
.

Lue myös: Elfyn Evans voitti Safari-rallin! Hyundailta ennennäkemätön temppu

Asiantuntija Janne Ferm meni ensin sanattomaksi, kun häneltä kysyttiin Hankookin soradebyytistä MTV Urheilun studiossa sunnuntaina. 

– Eihän se ihan nappiin ole mennyt, Ferm summasi. 

Jokaisen rengasrikon taustat eivät ole tiedossa, mutta toisen asiantuntijan Riku Tahkon arvion mukaan ne eivät johtuneet ainakaan pääosin kuljettajien ajotyylistä.

– Väittäisin, että nämä johtuvat (renkaan) rungon "letkuudesta". Joko pintamateriaali on sen verran kova, että kuskit joutuvat menemään riskillä rengaspaineissa alas, jolloin kumi putoaa sivuttaisiskuissa vanteelta. Sitä usein nähdään nyt, että rengas pullahtaa vanteen kaulukselta pois ja alkaa tyhjentyä, Tahko selvitti. 

Fermin ja Tahkon rengasanalyysi katsottavissa kokonaisuudessaan yllä olevalta videolta. Hankookin renkaita sivuttiin myös MTV Urheilun rallitiimin Pikataival-osiossa. Siitä video alla. 

4:25Pikataival: Huima väite Juha Kankkusesta – "Ei olisi tehnyt katsutoja"Pikataival: Huima väite Juha Kankkusesta – "Ei olisi tehnyt katsutoja".

Lisää aiheesta:

Asiantuntija tyrmää Kalle Rovanperän ja kumppaneiden kommentit: "Mitä sitten?"Kalle Rovanperällä huolta herättävä uhka mestaruustaistossa: "Se ei sovi"Kalle Rovanperän kryptoniitti paikannettu – nyt käsissä jokerikortti: "Hän oli ihan ylivoimainen"Asiantuntijalta pysäyttävää tekstiä MM-rallissa kuohuttavien rengasrikkojen taustoista – "Koettakaa pärjätä"Kalle Rovanperä onnistui ihmeessä – latasi nyt vaatimuksen ToyotalleMM-rallin rengasfiasko syvenee: Asiantuntijalta ällistyttävää sisäpiiritietoa Pirellin toimista – "Ja sitten sälytetään kuljettajien syyksi"
MM-ralliRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 12.12.15:51
    Ralli

    MM-ralliin palaava Lancia: Kovat kuskikiinnitykset

  • 6.12.06:56
    Adrien Fourmaux

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • 5.12.16:24
    Esapekka Lappi

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 5.12.13:20
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"

  • 5.12.11:11
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lappi: Paluu MM-ralliin!