54-vuotias brittimies astui merisiilin päälle ja kuoli myöhemmin hotellilla. Aiheesta uutisoi muun muassa Yahoo-sivusto.
Brittiläinen 54-vuotias Chris Wilson kuoli kesäkuussa Sansibarilla astuttuaan merisiilin päälle. Vaimo kertoi kuolemantapausta käsitelleessä oikeuden istunnossa, mitä 23. kesäkuuta tapahtui.
LUE MYÖS: Epämääräiset oireet eivät olleetkaan flunssaa – 17-vuotias kuoli: "Vauriot olivat jo alkaneet, emme vain tienneet sitä"
Vene kaatui kajakkiretkellä
Kun unelmiensa lomaa viettänyt pariskunta oli ollut kajakkiretkellä, heidän veneensä oli kaatunut matalikkoon. Sen jälkeen Chris oli huomaamattaan astunut merisiilin päälle.
Kun he olivat palaamassa hotellille, Chris alkoi valitella huonovointisuuttaan.
– Hän sanoi, että tunsi olonsa todella kipeäksi.
Vaimon mukaan mies myös näytti siltä, että hän oli sairastunut.
Kieltäytyi tapaamasta lääkäriä
Hotellilla Chris meni lepäämään aurinkotuoliin. Myöhemmin he palasivat huoneeseensa. Chris kävi suihkussa ja meni makaamaan ilmastointilaitteen viereen valitettuaan sitä, että hänelle oli tullut kuuma.
– Hän sanoi haluavansa levätä ja valitti, että hänen käteensä sattui. Huomasin, että hänen jalassaan oli useita merisiilin piikkejä.
Vaimo kysyi, haluaisiko Chris tavata lääkärin, mutta mies kieltäytyi. Niinpä vaimo antoi hänelle parasetamolia ja ibuprofeenia ja meni ulos lukemaan kirjaa.
