Iäkäs mies menetti autonsa hallinnan Kööpenhaminassa – 12 loukkaantui, kaksi kriittisessä tilassa

AOP Iäkäs mies ajoi väkijoukkoon Tanskassa vappuna 2025
Poliisi eristi alueen Kööpenhaminassa.
Julkaistu 30.04.2025 16:57(Päivitetty 30.04.2025 22:30)

MTV UUTISET – STT

Yhteensä 12 ihmistä sai vammoja. Poliisin mukaan vanhempi mies olisi menettänyt autonsa hallinnan.

Kööpenhaminan keskustassa keskiviikkona iltapäivällä sattuneen päälleajon loukkaantuneiden määrä on noussut kahteentoista, kertoo tanskalaismedia. Aikaisemmin loukkaantuneita kerrottiin olevan yksitoista.

Kriittisessä tilassa olevien loukkaantuneiden määräksi ilmoitettiin kaksi, kun se aiemmin oli kolme.

Poliisin alustavien tietojen mukaan vanhempi mies menetti autonsa hallinnan ja törmäsi ensin tietyöalueeseen ja sen jälkeen pyöräilijään. Tämän jälkeen auto osui useisiin muihin ihmisiin.

Poliisin mukaan tapausta tutkitaan tässä vaiheessa onnettomuutena. Auton kuljettaja oli loukkaantuneiden joukossa, joten poliisi ei ole päässyt kuulemaan häntä.

Paikalle tuli nopeasti suuri määrä poliiseja ja ambulansseja. Tanskan television mukaan useita ihmisiä hoidettiin paikan päällä. Poliisi eristi verrattain suuren alueen tapahtumapaikan ympäristössä tutkintaa varten.

TV2:n toimittaja Henny Christiansen kertoi itse olleensa paikalla tapauksen sattuessa. Hän kertoi nähneensä, miten punainen auto äkkiä alkoi heittelehtiä ja törmäsi sen jälkeen ulkona olleisiin penkkeihin ja pöytiin, jotka lensivät ilmaan, uutisoi Tanskan TV2.

Paikalla oli tapahtumahetkellä runsaasti ihmisiä nauttimassa aurinkoisesta kevätsäästä.

Poliisi sai hälytyksen paikalle kello 15.30 paikallista aikaa.

Tuoreimmat aiheesta

Tanska