Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
2:42Juhlapyhät näkyvät piikkinä tilastossa – poliisi saa vuosittain 15 000 kotihälytystä kotiväkivallan takiaJuhlapyhät näkyvät piikkinä tilastossa – poliisi saa vuosittain 15 000 kotihälytystä kotiväkivallan takia
Julkaistu 26.12.2019 19:13

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Jussin joulu sai tympeän käänteen joulupäivänä, kun hänen autoonsa murtauduttiin Helsingissä. Samalla autossa olleet joululahjat olivat tipotiessään – miehen passi ei kuitenkaan ollut pitkäkyntiselle kelvannut.

Virossa asuva Jussi Luukonlahti ja hänen vaimonsa olivat olleet joulunvietossa sukulaistensa luona Helsingissä. He olivat matkassa omalla autollaan, jonka he parkkeerasivat asianmukaisesti perille päästyään.

Kun pariskunta oli joulupäivänä palaamassa takaisin kotimaahansa Viroon, heitä odotti parkkipaikalla tyrmistyttävä näky: heidän autonsa takaoven lasissa oli valtavan kokoinen reikä.

Eikä siinä vielä kaikki. Pariskunta oli säilönyt joululahjansa auton takapenkille yön ajaksi – nyt takapenkki ammotti tyhjyyttään.

– Varkaat olivat unohtaneet kaiken arvokkaan ja veivät vain joululahjat. Ilmeisesti joku tarvitsi lahjoja kipeästi, Luukonlahti vitsailee.

Lue myös: Tällainen on poliisin joulu: Nuoriso sytytti nuotion ja Hämeessä ajettiin kilpaa – kotihälytykset työllistävät ympäri maan

Jussin auton lasi murjottiin palasiksi ja joululahjat varastettiin – muu arvokas ei pitkäkyntiselle sitten kelvannutkaan: "Ilmeisesti joku tarvitsi lahjoja kipeästi"

Joululahjavarkaus
Jussi Luukonlahti suhtautui pitkäkyntisten temppuun yllättävän leppoisalla tavalla. Varastettujen joululahjojen sijaan miestä harmitti enemmän auton kohtalo.

Pitkäkyntiset tuskin jäävät kiinni

Luukonlahti arvelee, että lahjojen arvo oli yhteensä muutaman satasen verran. Lahjojen anastamisen sijaan häntä harmittaa huomattavasti enemmän auton kohtalo ja sen korjaamiseen nähtävä vaiva.

– On hirveä homma vaihtaa lasi ja kaikki, mies sanoo pettyneenä.

Ainakaan toistaiseksi pitkäkyntisten jäljille ei ole päästy – ei, vaikka Luukonlahti kyseli silminnäkijähavaintojen perään Facebookissa paljonpuhuvan kuvan kera.

Havaintojen sijaan miestä soimattiin siitä, että hän oli jättänyt lahjat parkissa olevaan autoon.

– En edes jaksanut ilmoittaa poliisille, sillä auto on virolaisissa kilvissä. Ei siitä olisi ollut mitään hyötyä.

Lue myös: Tämä lienee jonkin sortin ennätys: Mittarissa 291 km/h ja vielä joulukuusikin katolla!

Ei niin pahaa ettei jotain hyvääkin

Oli tapauksessa jotain hyvääkin: Kaikki muu auton sisällä oli tallella ja paikallan – myös Luukonlahden passi. Kotimatka sujui siis moitteettomasti, kun takalasikin sai komean teippauksen matkan ajaksi.

– Sanotaanko näin, että oli mukava palata Viron puolelle, tuntui paljon kivammalta ja kotoisammalta, Luukonlahti toteaa naurahtaen.

Lisää aiheesta:

160 000 euron Mersu kenotti ojassa, eikä "omistajalla" ollut varaa hinausautoon – Ylöjärven autoliikkeen video paljasti röyhkeän varkaan ajotaidotRebekka ja Joonatan hämmästyivät, kun raappa meni Kian takaikkunasta läpi – "Eihän tällaista pidä uudelle autolle tapahtua""Sun autoon yritettiin juuri murtautua" – Tatun kojelautakamera tallensi häikäilemättömän tempun OulussaJarin rakas kesämökki tuhottiin järkyttävään kuntoon, lopuksi tupa oltiin tuikata tuleen – poliisi tutkii mökkimurtojen aaltoa Etelä-Karjalassa"Ostajat" varastivat nurmijärveläismiehen tunteella tuunaaman BMW:n törkeästi kesken koeajon – työnsivät omistajan ulos autosta: "Idiootit melkein ajoivat ihmisten päälle"HS: Kalle jätti Audinsa Helsinki-Vantaalle lomamatkansa ajaksi – häiritsevä totuus alkoi valjeta, kun paluulento laskeutui
HelsinkiViroVarkaudetSuomiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Helsinki
  • 13:26
    Rikosepäilyt

    Vauvan murhasta epäilty 23-vuotias aiheutti erikoisen tilanteen kesken jalkapallo-ottelun

  • Eilen14:17
    Eppu Normaali

    Kommentti: Nähdäänkö Stadikalla, Eppu Normaali? Vahvoja vihjeitä julki

  • Eilen13:38
    Matkailu

    Suomeen odotetaan ulkomaisen turismin ennätystalvea – globaali trendi jyllää eteenkin Lapissa

  • ti14:45
    Poliisi

    Yhtä epäillään rikoksesta Mellunkylän kaasuräjähdyksessä

  • ti14:04
    Kuolemantapaukset

    Isättä jääneen lapsen suru itketti Kalasataman kuolemantapauksesta syytettyäkin