Turkulainen Jouni Röyskö koki melkoisen yllätyksen ajomatkallaan Turun keskustasta noin puolen tunnin päässä sijaitsevaan Auraan. Hän ajoi vanhaa Tampereen-tietä ja oli jo melko lähellä serkkunsa kotia, jonne oli menossa saunomaan ja grillaamaan.
– Yhtäkkiä käärme kurkisteli konepellin alta suoraan mua silmiin tuulilasin läpi, Röyskö kertaa tiistain tapahtumia.
Röyskön ensimmäinen ajatus oli, että joku kavereista oli tehnyt pilaa ja kiinnittänyt tuulilasiin muovikäärmeen. Hänen autonsa tuulilasiin oli nimittäin kerran aiemmin kiinnitetty muovinen dinosaurus. Nyt ei kuitenkaan ollut kyse pilailusta.
– Käärme tuli noin kymmenen senttiä ulos konepellin alta. Kyllä mä sit melkein samantien tajusin, että ei oo totta: toi on oikea, hän kertaa.
Se alkoi tulla sivuikkunaa kohti
Pian autoon liftannut kaveri piiloutui täysin konepellin alle. Eikä mennyt aikaakaan, kun se pulpahti taas näkyville. Ehkä sillä oli kuuma konepellin alla ja se alkoi yllättäen punnertaa itseään kuskin puolesta ikkunaa kohti. Onneksi ikkuna oli kiinni.
– Samassa löin kaikki auton ilmastoinnin puhaltimet kiinni siltä varalta, että kaveri ei tulisi sisälle niistä. Ajattelin, että sitten voin olla vähän ongelmissa.
Jouni Röyskö pysyi koko ajan kuitenkin kylmän rauhallisena, eikä esimerkiksi ajanut ojaan tai lyönyt jarruja kiinni kuten moni muu olisi tehnyt samassa tilanteessa. Hän kertoo kuitenkin ehtineensä kerrata, että onko tämä totta vai onko hän ehkä tullut hulluksi.
– Kyllä siinä tietenkin pientä kamppailua sai itsensä kanssa käydä, että toivottavasti se ei tule jalkoihin mistään, Röyskö nauraa.


