Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Jacques Villeneuve tulitti suoraa puhetta Valtteri Bottaksen jatkosta: "En koskaan ottaisi sitä riskiä"

Joko Esteban Ocon tai Valtteri Bottas ajaa toista Mercedestä ensi F1-kaudella.
Joko Esteban Ocon tai Valtteri Bottas ajaa toista Mercedestä ensi F1-kaudella.imago images / HochZwei/ All Over Press
Julkaistu 13.08.2019 19:55
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Moottoriturpana tunnettu vuoden 1997 F1-maailmanmestari Jacques Villeneuve kehottaa Mercedestä pitämään Valtteri Bottaksen riveissään myös ensi kaudella.

LUE MYÖS: Menettikö Valtteri Bottas ratkaisevan tiedon? Mercedeksen radioviesti olisi saattanut estää dramaattisen ulosajon

Mercedeksen urheilujohtaja Toto Wolff on linjannut, että valinta Lewis Hamiltonin ensi kauden tallikaverista tehdään Bottaksen ja Mercedeksen varakuljettajan Esteban Oconin välillä. Villeneuven mukaan muutoksiin ei ole tarvetta.

– Miksi tekisitte sen? Totta kai Mercedeksen pitäisi jatkaa Bottaksen kanssa, Villeneuve paalutti .

GPToday.netin mukaan

– Kuinka monta kertaa he ovat saavuttaneet ykkös- tai kakkossijan tällä kaudella?

Vastaus: seitsemän kertaa. Bottas on voittanut kaksi kisaa ja sijoittunut viisi kertaa toiseksi, kun kautta on takana 12 kilpailua. MM-sarjassa Bottas on toisena, 62 pistettä Hamiltonin takana.

– Bottas on säännöllisesti nopeampi kuin Hamilton, hän nakuttaa pisteitä. Jos hän olisi joka kisassa puoli sekuntia hitaampi kuin Lewis, kuten viime vuonna, sitten olisi ok, jos hänet korvattaisiin. Mutta niin ei ole, Villeneuve laukoi.

Villeneuve kyseenalaistaa myös ilman kisakuskin paikkaa täksi kaudeksi jääneen Oconin kyvyt. Ranskalainen ajoi kaksi edellistä kautta Force Indialla (nykyinen Racing Point).

– Miksi ottaisitte Oconin? Hän ei ole todistanut kykyjään vielä. En tiedä, miten hyvä hän on, enkä koskaan ottaisi sitä riskiä, Villeneuve naulasi.

Bottas ajaa Mercedeksellä kolmatta kauttaan.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas vai George Russell? Ralf Schumacher pitää valintaa selvänä: "Kaikki muu olisi täysin käsittämätöntä""Huhut tulevat Englannista" – Valtteri Bottaksen asemasta Mercedeksellä voimakasta tekstiäRed Bull -pomolta painava kannanotto sokeeraavaan väitteeseen Valtteri BottaksestaEntinen maailmanmestari uskoo: Valtteri Bottaksen menestys olisi Mercedekselle kovempi juttu kuin Lewis Hamiltonin voittokulkuNico Rosberg esitti toiveensa Lewis Hamiltonin ensi kauden tallitoverista – "Siitä tulisi eeppistä"Mercedes-pomo avaa Valtteri Bottaksen tilannetta: "Jos ei yllä odotetulle tasolle, on aina joku, joka ottaa paikkasi"
F1Valtteri BottasLewis HamiltonMercedesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen21:55
    Lando Norris

    McLaren-tähti valtasi sprinttipaalun – Max Verstappen jäi vaisulle sijalle

  • Eilen18:50
    Lando Norris

    Max Verstappen vasta 17:s

  • Eilen16:47
    Alpine

    F1:ssä jysähti kuskisopimus

  • Eilen10:43
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille riitti: Kuraa kattojärjestön päälle

  • to13:27
    Ferrari

    Lähde: Karmeita uutisia Ferrarille – ensi kaudesta karu arvio