Vaikka kulunut talvi ei ole tarjonnut lunta edellisten vuosien mittaan, teettävät lumityöt kuitenkin hikikarpaloita monessa pihassa. Kokeile näitä niksejä, joiden avulla selviät helpommalla kolan heiluttelusta.
Tiesitkö, että lumitöitä tekemällä kulutat yhtä paljon kaloreita kuin hikisellä spinning-tunnilla? Jos kuntoilun sijaan haluat päästä helpommalla, kokeile näitä niksejä!
Kynttilää lumikolaan
Hiero kynttilää tai pieni määrä ruokaöljyä lumikolan molemmin puolin, niin lumi ei tartu kiinni ja luistaa helpommin. Myös suksivoiteesta voi olla apua.
Portaat puhtaaksi?
Harvoin käytetyt portaat, kuten mökki- tai saunaportaat, saa pidettyä helpommin puhtaana suuren pressun avulla. Lumi valuu alaspäin, minkä lisäksi voit mökille saapuessasi heittää lumet kauemmas kertaheitolla.
Myös yöllä satavan lumen saa kätevästi pois pressun avulla. Muista kuitenkin varoittaa kaikkia pressusta kunnolla, sillä peittyessään se on liukas ja voi olla vaarallinen.
Panosta laitteisiin!
Niin selkäsi kuin hermosikin kiittävät, jos panostat kunnollisiin laitteisiin. Esimerkiksi lumilinko on loistahankinta perheeseen, jossa vihataan lumitöitä.
Muista kotitalousvähennys!
Voit myös suosiolla unohtaa rehkimisen ja käyttää ostovoimaa – myös lumi- ja auraustyöt kuuluvat kotitalousvähennyksen piiriin.
(MTV-LIFESTYLE)
Uusimmat
-
11:27
Helsingin poliisin videolle tallentui hetki, jolloin Mustang-kuski tajusi, että teoilla on seurauksensa
-
11:20
Esapekka Lappi lähtee riskillä MM-ralliin – rengasvalmistaja heitti vielä oman mausteensa soppaan: "Sehän on tosi hyvä idea"
-
11:04
Kova ratkaisu: Susijengin huippulupaus jättäytyy pois NBA-draftista
-
11:00
Kesäterassi tulee taas – hän on ohjelman uusi juontaja!
-
10:55
Hunks-Jucci sai sairaalassa järkyttäviä uutisia – sitten lääkäri lausui uskomattomat sanat: "Aloin vain itkeä"
-
10:54
Autoilija säästyi Venäjän ohjukselta kuin ihmeen kaupalla Kiovassa – kojelautakamera tallensi tapahtuman
-
10:52
Marko Anttilalta koskettava ele sosiaalisessa mediassa: "Kiitollinen – nyt oon yksi teistä"
-
10:48
Uusi tieto Porin lapsikaappauksesta: Poliisilla kolmaskin epäilty
-
10:22
Kalle Rovanperä saattaa saada yllättävää apua epätoivoiseen tehtäväänsä – perjantaina edessä poikkeuksellinen haaste
-
10:20
F1-radan merkittävä muutos huolettaa tähtikuljettajia – "En odota sitä yhtään"
-
10:16
Venäjän ilmaiskussa kuollut nainen yritti hakeutua väestönsuojaan: "Se oli yksinkertaisesti lukittu" – MTV seuraa sotaa
-
10:16
Rynnäkköprikaatin isku asemiin oli liikaa: Venäläisten pako Bahmutissa tallentui dronekameraan
-
10:09
Ukrainalaiset kausityöntekijät haluavat nyt tienata rahaa myös kotimaansa auttamiseksi
-
09:57
Odotettu herkku vyöryy nyt suomalaiskauppoihin: Halpaa ja helppokäyttöistä!
-
09:47
OP:n maksuja koskenut häiriö korjattu
-
09:45
70's Show -tähti tuomittiin raiskauksista – näyttelijää odottaa jopa 30 vuoden vankeus
-
09:42
Ulkoministeri Billström: Ruotsin ratifioinnin venyminen olisi voitto Putinille
-
09:36
Hufvudstadsbladet saa ruotsalaisen pääomistajan
-
09:31
Mount Everestin "kuoleman vyöhykkeellä" tapahtui ihme
-
09:28
Romaaniin pohjautuvassa uutuussarjassa selvitetään naisen katoamista – pääosissa Saga Sarkola ja Johannes Holopainen
-
Lataa lisää