Perussuomalaisten kansanedustaja Veikko Vallin ei noudata omaehtoista karanteenia Portugalin lomansa jälkeen. Asiasta uutisoi ensimmäisenä Iltalehti. Viranomaiset suosittelevat kahden viikon karanteeninomaisia olosuhteita riskimaista saapuville.
Iltalehden mukaan kasanedustaja lomaili Madeiralla kaikkiaan seitsemän viikkoa ja palasi Suomeen viime viikon perjantaina.
Vallin on julkaissut paluunsa jälkeen sosiaalisen median päivityksiä ja videoita eri tilaisuuksista ja paikoista.
Kansanedustaja oli Iltalehden mukaan ollut viikonloppuna Tammelantorilla kahvilla ilman maskia. Samassa pöydässä oli istunut myös muita tamperelaisia poliitikkoja.
Vallin joutui menneenä viikonloppuna kohun keskelle julkaistuaan sumentamattoman kuvan päiväkotilapsista ja päiväkodin työntekijöistä.
Vallin viittasi huomioita herättäneessä tviitissään Isisiin päiväkodin työntekijän huivin ja kaavun vuoksi.

