Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

IL: Iäkäs mies kouristeli ja suusta valui vaahtoa – ambulanssikuskit eivät suostuneet ottamaan kyytiin ja "soittivat suutaan"

Kuvituskuva.
Julkaistu 27.11.2020 22:44
Toimittajan kuva

Sanna Voltti

sanna.voltti@mtv.fi

Iltalehti kertoo tapauksesta, jossa ambulanssin miehistö suostui kolmen hätäpuhelun ja usean tunnin jälkeen ottamaan sairauskohtauksen saaneen miehen kyytiinsä Pirkanmaalla. 

Sairauskohtauksen saanut mies on 80-vuotias. Mies sairastui yöllä kotonaan ja aamulla hänen vaimoaan katsomaan tullut henkilökohtainen avustaja hälytti ambulanssin. Avustajalla on lähihoitajan koulutus. 

Mies oli kuumeinen, pahoinvoiva ja turvonnut. Lisäksi hän puhui sekavasti. 

Paikalle saapuneen ambulanssin miehistö kieltäytyi viemästä miestä minnekään. 

– He rupesivat sanomaan, että ei tämmöistä viedä mihinkään ja ryhtyivät antamaan omia diagnoosejaan isän kunnosta, kertoo tilanteessa tässä vaiheessa puhelimen välityksellä mukana ollut pariskunnan tytär Paula Iltalehden mukaan. 

Paikalle soitettiin sairaanhoitaja, joka soitti uudelleen hätänumeroon. 

Ambulanssin miehistö ei edelleenkään ottanut miestä kyytiin ja sanoivat esimerkiksi, että vanha mies oli "varmaan yrittänyt itsemurhaa" ja "ettei noin hyväkuntoista minnekään viedä". 

Sairaalassa neljä viikkoa

Paikalle tuli vielä yksi lähihoitaja, jonka jälkeen miehelle soitettiin taksi viemään hänet päivystykseen. Ennen taksin saapumista mies sai kouristuskohtauksen ja menetti tajuntansa. Suusta tuli veristä vaahtoa. Ambulanssi soitettiin jälleen, jolloin mies otettiin vastahakoisesti kyytiin. 

– Tämä vanhempi heistä käyttäytyi törkeästi, eikä kuunnellut mitään mitä sanoin. Kysyin häneltä lopulta, että aiotteko tosiaan jättää (miehen) kuolemaan tähän, lähihoitaja kertoo.

Toinen ambulanssin miehistöstä soitti kuitenkin lääkärille, joka antoi käskyn viedä mies välittömästi Tampereen keskussairaalaan. 

– Tämänkin ohjeen jälkeen tämä toinen soitti edelleen suutaan, lähihoitaja kertoo.

Sairaalassa miehellä todettiin tulehdus keuhkoissa ja ruusu jalassa. Tulehdusarvot olivat erittäin korkealla ja yleiskunto huono. 

Mies on kotiutunut sairaalasta nyt neljän viikon jälkeen. Ambulanssin ensihoitajien toiminnasta aiotaan tehdä valitus Valviraan ja aluehallintovirastolle. 

Ambulanssi oli yksityisen yrityksen, koska Pirkanmaalla osa ensihoidon sairaankuljetuksesta tuotetaan ostopalveluna ulkopuolisilla yrityksillä.

Lisää aiheesta:

Hurja ambulanssikeikka Varsinais-Suomessa: Ensin lensivät päin sanat, sitten puhelin ja lopulta asiakas uhkasi kirveellä"Juokse!" huusi ensihoitaja työparilleen, kun humalainen potilas tempaisi leipäveitsen esiinPihalle kantautuneet huudot paljastivat yksinäisen vanhuksen hädän – Krista hämmentyi avun tulon kestämisestä: "Tuntui, että tilannetta vähäteltiin"Iltalehti: Jokaisen äidin pahin painajainen toteutui Espoossa – lapsi oli tukehtua pähkinöihin, ambulanssi ei ottanut kyytiinAmbulanssi jätti kahdesti ottamatta kyytiin, kolmen lapsen äiti kuoli – lääkäri tuomittiin virkavelvollisuuden rikkomisestaLääkärit syytteeseen: Ambulanssi jätti kahdesti ottamatta kyytiin, kolmen lapsen äiti kuoli
TamperePelastuslaitosKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tampere
  • to17:00
    Muutosneuvottelut

    Tampere irtisanoo yli 70 ja lakkauttaa kahden lukion rehtorien virat

  • ma15:57
    Väkivaltarikokset

    Tällainen kaaos Ratinan joukkopuukotuksesta syntyi – katso video

  • ma06:15
    Väkivaltarikokset

    Ratinan joukkopuukottaja harmitteli poliisin nopeutta – "Tuli käsitys, että homma olisi jatkunut"

  • 30.11.19:10
    Rikospaikka

    Ratinan puukottajan äiti avautuu Rikospaikassa: "En halunnut mainita edes hänen nimeään"

  • 28.11.15:46
    Väkivaltarikokset

    Ratinan puukottaja vähätteli tekoaan: "Vois painaa villasella" – yksi asia johti verityöhön