Kesäkuun kaltaisia huippuhelteitä ja poutapäiviä haikaileville tuore kuukausiennuste on suorastaan myrkkyä.
MTV Uutisten meteorologi Markus Mäntykannas kirjoittaa Forecan blogissa, että ensi viikosta voi tulla tämän kesän kolein ja sateisin.
– Suuressa osassa maata tuleva viikko on 1–3 astetta tavanomaista viileämpi. Ensi viikolla 20 astetta on tiukassa useampana päivänä, vaikka loppuviikkoa kohden ilmamassa vähitellen lämpeneekin, Mäntykannas kirjoittaa Euroopan keskuksen (ECMWF) tuoreen kuukausiennusteen pohjalta.
Lue myös: Pekka Pouta valmistui viimein meteorologiksi: opintojen aloittamisesta yli 30 vuotta! "Olisiko tässä joku pussikaljameininki?"
Syynä on se, että pilvisyys on runsasta ja sää sadeherkkää.
– Suuressa osassa Suomea ennustettu sadekertymä on tilastollista keskiarvoa korkeampi, joten ajoittain vettä tulee reippaasti.
Hänen mukaansa suurin osa sateesta ropsii sade- ja ukkoskuuroista, joten myös poutaisemmasta säästä päästään osin nauttimaan.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

