Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hybridikeskusjohtaja: Rajatabu syytä murtaa – "Käännytykset saman tien tai nopea turvapaikan käsittely"

3:24Hybridikeskuksen verkostojohtaja Jukka Savolainen: Itärajan yli tulleet käännytettävä saman tien tai turvapaikkahakemus käsiteltävä nopeastiHybridikeskuksen verkostojohtaja Jukka Savolainen: Itärajan yli tulleet käännytettävä saman tien tai turvapaikkahakemus käsiteltävä nopeasti.
Julkaistu 14.11.2023 22:52
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Toimittajan kuva

Shahin Doagu

shahin.doagu@mtv.fi

Hybridikeskuksen verkostojohtaja Jukka Savolaisen mukaan itärajan yli masinoidusti tulevat on käännytettävä heti tai heidän turvapaikkansa on käsiteltävä nopeasti.

Savolaisen mukaan nyt kun uusi rajalaki on voimassa, on aika "ravistella muutkin tabut".

– Minkä ihmeen takia Venäjä ei ole turvallinen maa joillekin ihmisille, jotka ovat tulleet sinne vapaaehtoisesti viisumin kanssa ja päättäneet nyt hakeutua Suomeen, Savolainen pohtii Kymmenen uutisten haastattelussa.

– Käännytykset saman tien tai nopea turvapaikan käsittely, hän jatkaa.

Turvapaikanhakemuksiin liittyy Savolaisen mielestä yleiseurooppalaisia tabuja.

– Turvapaikanhakijat laitetaan pisimpään mahdolliseen tutkintaan ja näin he jäävät pitkäksi aikaa järjestelmään. Siksi se on laittoman maahantulon tekotapa, Savolainen sanoo.

Lue myös: Paperittomat maahantulijat MTV:n haastattelussa Nuijamaalla – silminnäkijä: "Tulivat Venäjän tulliin pakettiauton kyydissä"

Tilanne voi eskaloitua "painajaismaiseksi"

Kaakkois-Suomen rajavartioston rajanylityspaikoille saapui  tiistaina 50 turvapaikanhakijaa iltayhdeksään mennessä, Kaakkois-Suomen rajavartiostosta kerrottiin MTV Uutisille. Maanantaina turvapaikanhakijoita oli 39.

– Nämä ovat vielä pieniä määriä, mutta kun kuulin, että venäläiset auttavat heitä kohti rajaa, niin tästä on Venäjällä voitu suunnitella tulevan jotain suurtakin, Savolainen sanoo.

Savolainen pitää mahdollisena, että asia sovitaan paikallisen rajayhteistyön puitteissa.

Niin ikään on Savolaisen mukaan mahdollista, että tilanne rajalla eskaloituu. "Painajaismaisessa" vaihtoehdossa Venäjältä tunkeutuisi ihmisiä Suomeen myös maastorajan yli, Savolainen katsoo. 

– Venäjän kautta pystytään imemään todella paljon ihmisiä tänne, Savolainen sanoo.

– Nyt harjoitellaan henkisesti, miltä tuntuisi oikein iso pakolaisvyöry.

Venäjältä signaali Suomelle

Puolustusministeri Antti Häkkäsen (kok.) kommentoi aiemmin tiistaina, ettei itärajalle tule väkeä vahingossa, joten nyt on pohdittava ja valmisteltava kaikki keinot läpi.

– Se on vuosikymmenten tapa. Sinne ei tule väkeä, ellei siitä erikseen Venäjän turvallisuuspalvelu tai hallinto niitä sinne päästä. Ja tämä on siis ollut vanha käytäntö, ja näin Venäjän sisäinen hallinto toimii, hän sanoi toimittajille Brysselissä tiistaina.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) sanoi aiemmin tiistaina, että rajaviranomaiset Venäjän puolelta ovat myös saattaneet ja kuljettaneet väkeä rajalle.

Yhtenä Venäjän mahdollisena motiivina Hybridikeskuksen verkostojohtaja Savolainen pitää sitä, että Moskovasta halutaan osoittaa Suomelle, miten vaikeiksi asiat voidaan tehdä.

– On helppo ajatella, että Venäjä haluaa signaloida Suomelle, että näettekö, millaisia vaikeuksia pystymme tekemään, jos emme ole riittävän hyviä kavereita, Savolainen  arvioi.

Lue myös: Puolustusministeri Häkkänen itärajasta: Väkeä ei tule, ellei Venäjä päästä

Pääministeri Orpo: Venäläiset ovat saattaneet turvapaikanhakijoita Suomen rajalle – "Tähänkin on varauduttu"

Sisäministeriö alkaa valmistella rajoituksia itärajalle

Puolustusministeri Häkkänen: Merkit viittaavat siihen, että Suomen ja Venäjän rajalla nähdään ohjattua maahantuloa

Lisää aiheesta:

Asiantuntijalla on ratkaisu itärajan ongelmaanTurvapaikanhakijat rajalta takaisin Venäjälle ilman hakemusten käsittelyä? Orpo ei ota kantaaOrpo: "Suomi saa tarvittaessa suljettua koko itärajan"Suomi sulkee Vaalimaan, Nuijamaan, Imatran ja Niiralan rajanylityspaikat – "Ilmiö on laajenemassa pohjoiseen"Halla-aho itärajasta: "Suomella on heikkous – Venäjä tarkkailee""Suomi voi saada seuraavalla kerralla osansa", sanoo asiantuntija – Puolan ja Valko-Venäjän rajakriisillä voi olla iso merkitys myös Suomelle
ItärajaRajavalvontaRajavartiolaitosOrpon hallitusVenäjäKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Itäraja
  • 12.9.08:29
    Rajavalvonta

    Tuhannen maanomistajan omaisuutta lunastukseen itärajan esteaidan tieltä

  • 9.9.13:44
    Rajavartiolaitos

    Ihminen ylitti laittomasti itärajan Pohjois-Karjalassa – haki turvapaikkaa

  • 7.9.11:45
    Maahanmuutto

    Venäläisiä muuttaa edelleen Suomeen, vaikka itäraja on kiinni

  • 29.8.19:23
    Politiikka

    Orpo ja von der Leyen tapasivat – Orpolta kysytään usein, ovatko suomalaiset peloissaan – näin hän vastaa

  • 29.8.05:03
    Kunnat

    Puhelinongelmat ovat jatkuva riesa Tealle itärajalla – pohtii poismuuttoa