Huijausviestejä liikkeellä Verkkokauppa.comin nimissä – älä hairahda tähän outoon yhteydenottopyyntöön

Verkkokauppa.com tiedottaa liikkeellä olevista huijausviesteistä. Viestien linkkiä ei pidä missään nimessä klikata.
VIDEO: Erilaiset huijaukset ovat kasvava trendi
Verkkokauppa.com tiedottaa Facebook-sivuillaan liikkeellä olevista huijausviesteistä. Sähköpostitse liikkuvissa huijauksissa kerrotaan Verkkokauppa.comin ottaneen asiakkaaseen yhteyttä siinä onnistumatta.
Viestissä asiakasta pyydetään vastaamaan kysymyksiin saadakseen korvauksensa. Viestissä olevaa linkkiä ei pidä missään nimessä klikata.

Verkkokauppa.comin palvelujohtaja Timo Halonen kertoo, että viestit voi tunnistaa huijaukseksi esimerkiksi kummallisesta sähköpostiosoitteesta, joka ei ole verkkokaupan oma. Myös huono kieli ja erikoinen sisältö voivat paljastaa viestin todellisen laidan.
Halonen kiittelee asiakkaita, jotka ilmoittivat Verkkokauppa.comille nopeasti saatuaan viestejä.
– Pyrimme pitämään huolta, että asiakkaamme saavat tiedon huijausviesteistä mahdollisimman nopeasti ja sosiaalinen media toimii tiedottamisessa parhaiten. Some-keskustelu tavoittaa todennäköisesti myös ne henkilöt, jotka eivät ole asiakkaitamme, mutta ovat saaneet viestin. Sähköpostiosoitteethan on hankittu maailmalta, ja huijarit kokeilevat ajoittain tunnettujen brändien nimissä erilaisia viestejä – nyt oli Verkkokauppa.comin vuoro, Halonen kommentoi.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.
LUE MYÖS: Hairahduitko huijausviestiin? Toimi näin
Uusimmat
-
13:59
Saksalaisfanit kävivät vastustajan kannattajien kimppuun Eurooppa-liigan finaalin alla – virkavaltaa odotti ruma näky
-
13:45
Turkin presidentti Erdogan: Suomen ja Ruotsin saattueiden ei kannata vaivautua Turkkiin
-
13:43
Hämmästyttävä päätös! USA:n sikailija ei saanut pelikieltoa Suomi-pelin törkytempusta – Leijonien johto ärähti: "Ihmeellistä"
-
13:37
Historiallista temppua seurasi kivulias kokemus – samppanjakorkki lävähti suoraan silmään
-
13:37
MTV seuraa presidenttiparin Ruotsin-vierailua – Niinistö laivastotukikohdassa: "Arvokasta käytännön puolustusyhteistyötä"
-
13:25
Toijalan veriteossa viitteitä snuff-murhasta – syyttäjä: 35-vuotias mies tappoi uhrinsa veitsellä ja videoi julmuuksia
-
13:18
Kahden luontaislääkkeen cocktail vei teholle – lääkärit varoittavat yleisestä harhaluulosta
-
13:06
Venäjä: Liki 700 ukrainalaista taistelijaa antautunut Mariupolissa 24 tunnin aikana – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
13:00
Kammottava tilanne Valioliigan nousutaistossa – seuraikoni joutui brutaalin hyökkäyksen kohteeksi
-
13:00
Kanta-Häme huolissaan hoitajapulasta, alkaa neuvotella suoraan hoitajajärjestöjen kanssa: "Ostamme työrauhan loppuvuodeksi"
-
12:58
Videoitu täsmäisku on malliesimerkki "syövyttävästä strategiasta" – näin Ukraina iskee Venäjän heikkouksiin
-
12:48
Poliisi epäilee: Kolmekymppinen mies yritti polttomurhata perheensä "vaikean eron" jälkeen Malmilla
-
12:47
Yksi ihminen kuoli Kouvolassa rekan ja henkilöauton törmäyksessä Voikkaan pohjoispuolella
-
12:45
MM-kisoissa neuvoja ja kehuja yllättävästä suunnasta – pelaajat hämillään
-
12:35
WMO: Ilmaston tila heikentynyt jälleen – nämä neljä asiaa nousivat hälyyttäviin ennätyslukemiin
-
12:15
Ruotsille saapumassa NHL-vahvistuksia jo Leijonia vastaan – julma päivä edessä jos itse haluavat
-
12:06
Ainoa meluhaitta on tyhjien roskisten kolina: Helsingin kaduille täyssähköinen jäteauto – "Välilataus tulee varmasti kyseeseen"
-
11:55
Pekka Rinne tuomitsi vanhan pelikaverinsa sikailun Leijonia vastaan: ”Ei kuulu missään nimessä lajiin”
-
11:52
Video: Antautuneet ukrainaissotilaat lastattiin venäläisten busseihin Azovstalin terästehtaalla – seuraava pysäkki kuulusteluissa
-
11:50
RIA Novosti: Lukashenka allekirjoitti kuolemantuomion mahdollistavan lain
-
Lataa lisää