Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
16:54Viiden jälkeen erityisvieraana Helsingin pormestari Jan VapaavuoriKeskustatunneli aiheutti eripuraa Helsingin johdossa, Helsingin pormestari Jan Vapaavuori oli aiemmin vieraana Viiden jälkeen-ohjelmassa.
Julkaistu 05.06.2020 13:48
Toimittajan kuva

Tea Manninen

tea.manninen@mtv.fi

Helsingin pormestariston välit ovat edenneet hyytävälle tasolle, kertoo Helsingin Sanomat.

Viime syksynä Helsingissä kaatunut keskustatunnelihanke aiheutti eripuraa pormestari Jan Vapaavuoren (kok.) sekä apulaispormestareiden Nasima Razmyarin (sd.) ja Anni Sinnemäen (vihr.) välille. 

Vapaavuori myönsi tuolloin MTV Uutisille, että ilmapiiri ei ollut optimaalinen, mutta se silti toimi, ja hän huomautti kunnioittavansa apulaispormestareitaan.

– Uskaltaisin sanoa, ainakin itsestäni mutta myös apulaispormestareistani, että olemme kaikki aikuisia ihmisiä ja ymmärrämme olevamme vastuullisessa tehtävässä. Meillä on ollut paljon palavereja eri aiheista tämänkin tapauksen jälkeen ja ihan siististi olemme niissä keskustelleet, Vapaavuori sanoi tuolloin.

Lue myös: Keskustatunneli aiheutti eripuraa Helsingin johdossa – pormestari Jan Vapaavuori: "Jos ollaan yhdessä asiassa syvemmissä riidoissa, ei se koskaan paras mahdollinen tilanne ole"

Ei kiittänyt apulaispormestareitaan

Nyt, yli puoli vuotta myöhemmin, pormestarien välit ovat Helsingin Sanomien mukaan hyytävät. 

HS: Helsingin pormestareilla hyytävät välit – apulaispormestarit näreissään Jan Vapaavuoren kirjoituksesta: "Jäi hiukan sellainen olo, että äijät ovat hoitaneet tämän"

Uusin käänne johtaa juurensa Vapaavuoren blogikirjoitukseen, jossa hän kiitti uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon mahdollisesta toteutumisesta muun muassa edellisen hallituksen kulttuuriministeri Sampo Terhoa ja Helsingin kaupungin virkamiehiä, mutta ei esimerkiksi apulaispormestareitaan.

Blogitekstissään Vapaavuori kirjoittaa, että tyypillisesti politiikassa asioiden etenemisestä pyrkivät ottamaan kunnian ne, joilla ei ole mitään tekemistä asian kanssa, ja että vielä harmillisempaa on, että ne unohtuvat, jotka ansaitsevat tulla mainituiksi.

Razmyar sanoo HS:lle pitävänsä Vapaavuoren kirjoitusta kummallisena. Lisäksi hän toteaa lehdelle, että ikävintä kirjoituksessa on, että tekstissä sivuutetaan täysin hallitus sekä tiede- ja kulttuuriministeri Hanna Kososen.

– Sekä Sampo Terho että Jan Vapaavuori ovat tehneet hyvää työtä museon eteen. Mutta kirjoituksesta jäi hiukan sellainen olo, että äijät ovat hoitaneet tämän.

"Välit ovat, mitkä ovat"

HS:n tietojen mukaan pormestarien välit ovat muuttuneet viime viikolla hyytäviksi tukineuvotteluiden myötä.

Razmyar ja Sinnemäki ovat haluttomia kommentoimaan pormestariston välejä lehdelle.

– Välit ovat, mitkä ovat, Razmyar toteaa.

– Hyvä johtaminen on sellaista, että yhdessä toimitaan yhteisiä tavoitteita kohti. Ylimääräinen nokittelu ainakaan julkisuudessa ei vie yhteistä asiaa eteenpäin.

Lisää aiheesta:

HS: Wille Rydmanin vanhoissa yksityisviesteissä runsaasti rasistista kieltä – Riikka Purra MTV:lle: "Viestit ovat epäasiallisia"Tutkija: RKP:llä on taka-ajatus, joka voi pelastaa hallituksen ilman kummempia toimiaJan Vapaavuori MTV Uutisille: Toivon Sanna Marinin lopettavan lasten ja nuorten syyllistämisen – "Se ei perustu mihinkään faktoihin"Anni Sinnemäki pyrkii Helsingin pormestariksi – kokoomus asettaa ehdokkaansa viimeistään helmikuun alussaPöllöraati pitää pormestari Vapaavuoren ja hallituksen riitaa absurdina – "Asioita ei sanota suoraan ja ääneen, ihme kiertelyä"Keskustatunneli aiheutti eripuraa Helsingin johdossa – pormestari Jan Vapaavuori: "Jos ollaan yhdessä asiassa syvemmissä riidoissa, ei se koskaan paras mahdollinen tilanne ole"
PolitiikkaHelsinkiJan VapaavuoriNasima RazmyarKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 20:15
    Petteri Orpo

    Eksistentiaalinen uhka huulilla eduskunnan kyselytunnilla – "On todellakin ymmärretty"

  • 19:10
    Vammaiset

    Vammaispalvelulain säännös etenemässä

  • 17:19
    Perussuomalaiset

    Ano Turtiainen alkoi toistaa salaliittoteorioita korona-aikana, ja lopulta tie vei Venäjälle: "Hän oli varsin jyrkkä"

  • 11:38
    Sanna Marin

    Sanna Marin nauratti yleisöä New Yorkissa: "Ikävöin valtaa"

  • 06:34
    SDP

    Yle: SDP yhä selvästi suosituin