Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
  • Toimitus
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • MTV Uutisten periaatelinja
  • MTV Uutiset ja tekoäly
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
Release number: 283
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo
Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo
mtv katsomo
TuoreimmatLiigaSääRikosPörssisähkön hinta juuri nyt
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSääPörssisähkön hinta juuri nyt
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Asetukset

"Rupesi v*tuttamaan", syytöksiä sikailusta – tällaiset välit Mari Rantasella ja Petteri Orpolla on nyt

2:16Sisäministeri: Kotivara kuntoon!Kotivarat kannattaa laittaa kuntoon, sanoo sisäministeri Mari Rantanen suomalaisille.
Julkaistu 12 minuuttia sitten
Alec Neihum

Anteeksipyyntöjä ei ole jaeltu suuntaan tai toiseen, sisäministeri Mari Rantanen (ps.) paljastaa MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa.

Hallituksessa nähtiin elokuussa poikkeuksellinen tiukkasävyinen julkinen yhteenotto sisäministeri Mari Rantasen ja pääministeri Petteri Orpon (kok.) välillä.

Nyt välit ovat aivan hyvät, sisäministeri Rantanen sanoo Asian ytimessä -ohjelmassa.

– Mutta on selvää, että tuollaisessa tilanteessa, jossa suhmuroidaan [selän] takana ilmoittamatta asiasta edes sektoriministerille, kuka hyvänsä ministeri olisi varmasti kimmastunut, Rantanen toteaa.

Lue myös: Sisäministeri Mari Rantanen MTV:lle: Selvitämme maahanmuuttajia töihin velvoittavaa uudistusta

"Meni aavistuksen verran tunteisiin"

Elokuun lopussa paljastui, että pääministeri Orpon johtama valtioneuvoston kanslia oli jo kesäkuussa alkanut selvittää suojelupoliisin asemaa.

Käytännössä kyse on siitä, siirrettäisiinkö suojelupoliisi tulevaisuudessa pois sisäministeriön alaisuudesta joko ulkoministeriön tai valtioneuvoston kanslian alaisuuteen.

Selvitystyöstä ei ollut kerrottu Rantaselle, ja hän kertoi tuntonsa kainostelematta julkisuuteen.

MTV Uutisten haastattelussa Rantanen syytti Orpoa "porsastelusta" ja HS:n haastattelussa "sikailusta". hän kertoi, että Orpon toiminta "rupesi vituttamaan". Orpo puolestaan Rantasta laittamaan "jäitä hattuun" ja arvioi kyseen olevan mustasukkaisuudesta.

MTV Uutiset nyt:

  • 07:32Urheilu
    Suomen olympiatoivo voitti kaksi Euroopan mestaruutta: "Upea vire on päällä"
  • 07:25Liiga
    SM-liigan entinen maalikuningas teki kovan huomion Jokereiden ongelmista – "Ikävä kyllä"
  • 07:22Supo
    "Rupesi v*tuttamaan", syytöksiä sikailusta – tällaiset välit Mari Rantasella ja Petteri Orpolla on nyt
  • 07:21Saudi-Arabia
    Saudi-Arabian pääkaupungissa räjähdyksiä
  • 06:56Asian ytimessä.doc
    Jarna oli tukehtua sairaalassa – hakkasi sängynlaitaa saadakseen apua: "Se oli kuin kauhuelokuvasta"
  • 06:44Grönlanti
    Yhdysvallat ja Tanska päässeet sopuun Grönlannista
  • 06:02Ikääntyminen
    Ritva kertoo, miksi työskenteli hammaslääkärinä 84-vuotiaaksi
  • 05:22Vladimir Putin
    Suomen 25 vuotta salatut Putin-paperit julki
  • 05:00Korot
    Korkojen nousu osuu Suomelle huonoon hetkeen – uhkana vaarallinen kierre
  • 18.9Donald Trump
    Trump lätkäisi suurille uutistaloille porttikiellon Valkoiseen taloon
  • 18.9Itämeri
    SVT: Gotlannin saarella poikkeuksellinen harjoitus – Saksa mukana
  • 18.9Liiga
    Tommi Niemelältä kovaa kritiikkiä – "Vastoin kaikkia sääntöjä"
  • 18.9Liiga
    Kaksi taklausta SM-liigan kurinpitoon
  • 18.9Liikenneonnettomuudet
    Kuusi poroa kuoli kolarissa Kuusamossa
  • MTV Uutiset Nyt -sivulle
IS:lle
kehotti

– Kyllä meni tuossa tilanteessa aavistuksen verran tunteisiin, niin kuin saattaa sanavalinnoistakin arvioida. Voidaanhan niitä myöhemmin miettiä, olisiko pitänyt ilmaista itseään toisin. Se oli tuossa kohdassa varsin spontaani reaktio, Rantanen toteaa nyt.

Oletko pyytänyt pääministeriltä anteeksi tai onko hän pyytänyt sinulta?

– Ei tässä nyt ole anteeksipyyntöjä jaeltu, mutta välit ovat edelleen aivan asialliset pääministeri Orpoon. Meillä on asialliset ja ihan hyvät välit, Rantanen kertoo.

Asian ytimessä -haastattelussa Rantanen kertoo, miksi vastustaa suojelupoliisin siirtämistä pois sisäministeriön alaisuudesta. Koko jakso MTV Katsomossa!

SupoOrpon hallitusMari RantanenPetteri OrpoPerussuomalaisetKokoomusAsian ytimessäKotimaa
Toimittajan kuva
Alec Neihum
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Tunteet kuumenivat ministerin "sooloilusta" – "Valtonen oli oikeassa, eikö niin Juha?"Keskustan Savola vaatii Orpoa keskeyttämään Supo-selvityksen: "Haitaksi kansalliselle turvallisuudelle"Orpon ja Rantasen ilmiriidan taustalla supon muuttuminen: "Pikku-Bondeja suurlähetystöjen käytäville"Rantanen: Sisäministeriössä ei ollut tietoa Supo-selvityshankkeestaPetteri Orpo supo-hässäkästä: "Marille vähän jäitä hattuun"Mari Rantanen syyttää Orpoa "porsastelusta" – sai tiedon Supo-selvityksestä vasta tiistaina