Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Hiihtomaajoukkueen jättävä Matti Haavisto myöntää ratkaisunsa syyn suoraan – harkitsi päätöstään pitkään: "Kun asiat alkoivat selkeentyä"

Jarno Kuusinen / AOP
Julkaistu 31.03.2020 17:08

VILLE-VEIKKO VALTA & ANSSI MERTARANTA

Hiihtoliiton maajoukkuejohtaja Matti Haavisto jättää tehtävänsä ja palaa takaisin vanhaan työhönsä Sisä-Suomen poliisilaitoksella.

Maajoukkueessa edellä mainitun tittelin ohella päävalmentajana ja huoltopäällikkönä työskennellyt Haavisto on ollut virkavapaalla viimeisen kymmenen vuoden ajan.

Vetotekijä oli paluu vanhaan työhön, mutta Haavisto myöntää suoraan lähtönsä suurimman syyn.

– Se on varmasti tämä taloudellinen tilanne. Yt-neuvottelut on tällä hetkellä käynnissä Hiihtoliitossa. Haluttiin turvata jatkumo valmentajien ja urheilijoiden rajapinnalle ja turvata heidän toimintaansa, Haavisto perustelee MTV Urheilulle.

LUE MYÖS: Hiihtomaajoukkueessa karu päätös – Matti Haavisto jättää tehtävänsä

Haaviston kanssa samalla ovenavauksella talousahdingosta kärsivästä Hiihtoliitosta lähtee lajipäällikkö Eero Hietanen.

– Ei se helppo päätös ollut. Pohdin monelta kantilta, haluanko käyttää jatko-optiota ja onko sitä mahdollista käyttää. Sitten kun asiat alkoivat selkeentyä, ja lajipäällikönkin kanssa keskustelin asiasta, hänellä oli vähän sama tilanne, niin tultiin siihen ratkaisuun, että jos haluaa palata (vanhaan työhön), niin nyt on ehkä se paras hetki, Haavisto luotaa.

Miten käy organisaation?

Haavisto ja Hietanen toteuttivat vain viime keväänä organisaatiomuutoksen, jonka myötä heidän tittelinsä vaihtuivat. Päävalmentajana aiemmin toimineesta Haavistosta tuli maajoukkuejohtaja, joka veteli naruja ja antoi valmennukselle aikaa urheilijoiden kanssa.

Mallia haettiin muista Pohjoismaista, mutta nyt uhka on, että rakennemuutoksesta ei ole käynnissä olevien yt-neuvotteluiden jälkeen jäljellä enää mitään.

– Siitä ei ole tietoa. Neuvottelut ovat hyvin alkuvaiheessa. Se organisaatio, joka viime vuonna luotiin, harmittaa, jos ei sitä pystytä jatkamaan. Siinä pyrittiin nimenomaan urheilijoille antamaan enemmän aikaa valmennukseen, kun meillä on siinä taustalla henkilöitä, jotka tekevät niitä ei-niin-mukavia hommia.

– En osaa sanoa, pystytäänkö jatkamaan samankaltaisella organisaatiolla, Haavisto myöntää.

17 vuoden yhteistyö jatkuu

Poliisivirkansa ohessa Haavisto aikoo jatkaa Suomen kovimman naishiihtäjän Krista Pärmäkosken valmentajana. Kaksikolla on tarkoitus laatia ensi kauden suunnitelmia pääsiäisenä.

– Se on ollut jo talvella selvää, että yhteistyö jatkuu. 17 vuotta on jatkunut ja nyt en näe mitään syytä, miksei se jatkuisi, Haavisto sanoo.

– Varmasti haasteita tulee harjoituskauden suunnittelussa koronaviruksen kanssa. Sitä ei tiedä vielä kukaan tällä hetkellä, miten tilanne kehittyy.

Lisää aiheesta:

Päävalmentaja avaa Iivo Niskasen yllätysratkaisun taustoja – merkittävä ero viime vuoteenHiihtoliiton kulissipelistä uutispommi – maastohiihdossakin uhkaava tilanne: "Ei nimeä missään paperissa"Yllättäen poistuva huoltopäällikkö raottaa maastohiihtomaajoukkueen ilmapiiriä: "Eriäviä näkemyksiä on varmasti välillä ollut"Suomen hiihdossa täysi tuuletus: huoltopäällikön lisäksi koko ryhmä lähti – tärkeä tehtävä avattu yleiseen hakuunJari Isometsä ei yllättynyt Matti Haaviston lähdöstä, Hiihtoliitolla edessä haastavat ajat – "Se on aina hyvin vaarallista"Hiihtoliitolla pakka nyt täysin levällään – maajoukkuejohdon lähtö luo tyhjiön: "Meidän on katsottava, minkä verran meillä on rahaa"
MaastohiihtoTalouskriisiUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • ti16:46
    Urheilu

    Suomen hiihtokärjeltä kova ratkaisu

  • ma20:57
    Hiihtolajit

    Onko suomalainen maastohiihto kriisissä? Tämä yksityiskohta nostaa erityisesti päätään: "Kiire tulee"

  • ma17:35
    Hiihtolajit

    Johannes Kläbolle kovaa kritiikkiä – vertaus Iivo Niskaseen: "Pilkka osui omaan nilkkaan"

  • ma16:17
    Hiihtolajit

    Hiihtotähdestä levisi erikoinen kuva – "Kallista"

  • 14.12.16:41
    Urheilu

    Yllätysvoittaja Davosissa – Vilma Ryytty ylsi uransa parhaaseen